V dlouhé zimní sezoně, která řidiče pozlobila i kalamitami, jezdila většina řidičů opatrně. Teď však s výrazným oteplením začal stoupat počet dobrodruhů, včetně motorkářů, kteří si plynový pedál rádi sešlápnou.

“V současnosti jsme zahrnuti požadavky starostů obcí, zastupitelů, ale i občanů, kteří k nám volají a tvrdí, že na komunikacích v jejich obcích je překračována povolená rychlost. My se samozřejmě snažíme všem vyhovět, a proto denně podle předem naplánovaného harmonogramu vyjíždíme vybrané úseky kontrolovat,“ komentoval situaci na Dopravním inspektorátu rychnovské Policie ČR jeho vedoucí Rudolf Petřík, podle kterého se zájem o měření rychlosti zvýšil i v souvislosti s nižší operativností městské policie.

Mezi nejvíce problémové úseky patří komunikace na Kostelecku, ale i třeba v Solnici, kde vede frekventovaná silnice před základní školou. „Jde většinou o města a obce, kde nejsou obchvaty,“ upřesnil velitel rychnovské dopravky.

Ačkoliv policisté vyjíždějí do terénu denně a rychlost měří na několika místech i několik hodin, počet přestupců je nemotivuje. „Spekulace některých řidičů, že jsme úkolováni počtem pokut, je naprostý nesmysl. Ba naopak. Když žádného přestupkáře nezměříme, jsme spokojeni, protože řidiči dodržují silniční předpisy. Takové případy také evidujeme, a to i na místech, kde jsme dobře ukrytí, “ míní Rudolf Petřík.

Policisté nezastavují řidiče ani při drobném překročení rychlosti. „V každém případě je dána určitá tolerance již samotnými výrobci měřící techniky a to dodržujeme. Prostě nám nejde o to, mít za každou cenu co nejvíce přestupků, ale o bezpečnost řidičů a chodců, kteří předpisy dodržují,“ dodal vedoucí dopravního inspektorátu.