Podle rozsudku se obžalovaný Zdeněk Čapek dne 5. října loňského roku odpoledne dopustil pokusů vraždy a vydírání nezletilé dívky.

Již v dubnu letošního roku tentýž soud poslal Čapka do vězení na dvanáct let. Muž se však odvolal. Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil hradeckému soudu znovu výslechnout znalkyně v oborech psychiatrie a psychologie. Obhajoba přišla se znalkyní, která měla na obžalovaného zcela jiný názor.
Zatímco dvě soudní znalkyně tvrdily, že obžalovaný je plně zodpovědný za své trestné činy, podle znalkyně obhajoby byly Čapkovy rozpoznávací a ovládací schopnosti v době trestného činu podstatně sníženy. Krajský soud se však včera přiklonil k názoru prvních dvou znalkyň a obžalovanému znovu vyměřil přísný trest. Pouze původně žalovaný trestný čin, pokus o znásilnění, překvalifikoval na pokus o vydírání.

Trestných činů se Čapek dopustil 5. října loňského roku poté, co ve Světlé nad Sázavou přibral do svého vozidla Škoda Felicia Pick–up mladou stopařku. Poblíž obce Bystrá na Havlíčkobrodsku zastavil. Na lesní cestě a přilehlé louce poškozenou násilím povalil na zem, zalehl ji a několikrát udeřil do obličeje. Zacpal jí přitom dýchací cesty a začal ji svlékat. „Následně ji začal osahávat a líbat na celém nahém těle, slovně jí hrozil, aby nekřičela, jinak ji zabije,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Lenka Faltusová s tím, že jen díky aktivnímu odporu napadené k pohlavnímu styku nedošlo.

Dívka se ubránila

Obžalovaný poté chtěl dívku usmrtit, aby tak zakryl své předchozí jednání. „Škrtil ji oblečením omotaným kolem krku, zacpával jí nos a ústa a přes obličej jí přehodil část oblečení. Dále ji škrtil rukama a vyhrožoval zabitím,“ popsala Čapkovo jednání státní zástupkyně. „K dokonání činu nedošlo v důsledku aktivního odporu poškozené, vyčerpání obviněného a přemlouvání dívky, aby své jednání nedokončil. Obžalovaný poté vstal a z místa odjel,“ dodala Lenka Faltusová.

Napadená dívka chováním Zdeňka Čapka utrpěla podlitiny v obličeji, na rameni a boku, dále hematomy kolem očí, otlaky na krku a oděrky po celém těle. „Dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou,“ uvedly při hlavním líčení soudní znalkyně.

„Je to pravda. Byl to najednou zkrat v mé hlavě. Nechtěl jsem ji znásilnit, jen osahat,“ reagoval u soudu Čapek.

Podle soudních znalců obžalovaný trpí sexuální úchylkou, projevující se fetišismem zaměřeným na spodní dámské prádlo a také na osahávání cizích dívek, k nimž nemá žádný vztah. Dokonce měl doma několik set kusů dámského spodního prádla a vyhledával na internetu fotografie spoře oděných žen. Sám se dobrovolně ze sexuální úchylky léčil.

Krajský soud kromě dvanáctiletého trestu odnětí svobody uložil Zdeňku Čapkovi také ústavní ochrannou sexuologickou léčbu.

Ani včerejší rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, obžalovaný se na místě odvolal.