Většina opilců z rychnovského regionu, pokud jejich stav žádá noc strávenou na záchytce, jede v doprovodu policistů do královéhradecké protialkoholní záchytné stanici.
Noc v takovém zařízení přijde na patnáct set korun. Stejnou cifru účtují klientům i v protialkoholním zařízení v Pardubicích. V Královéhradeckém kraji je tak pouze jedno jediné zařízení pro umístění opilých lidí. Odvoz člověka pod vlivem alkoholu sem tedy znamená, že není téměř vyhnutí. Tak k tomu přistupují i strážníci jednotlivých městských policií v rychnovském regionu, kteří jsou právě k opilcům nejčastěji přivoláváni jako první.
Hned ale také strážníci dodávají, že jejich vozidla se mohou pohybovat pouze na území jejich rajónu. Tedy u opilých občanů tropících neplechy jsou sice první, ale odvoz většinou zajišťují policisté z obvodních oddělení Policie ČR. „Od začátku letošního roku evidujeme osm transportů opilých občanů do protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové,“ uvedla k problematice Vlasta Lepková, tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov nad Kněžnou.
Městští strážníci se situaci snaží řešit na místě. Odvoz na záchytku, či hospitalizace v nemocnici jsou nejkrajnějšími řešeními. „Využíváme hodně místní znalosti. Známe jednotlivé lidi a tedy i ty, kteří často přeberou. Když je najdeme na ulici, tak nejprve zjišťujeme, v jakém stavu jsou. Nikdy je nenecháme ležet bez povšimnutí. Většinu postavíme na nohy a pokud to jen trochu jde, tak je pošleme domů, nebo je doprovodíme. Jsou však situace, kdy je odvoz na záchytku nevyhnutelný. Pak o převoz žádáme státní policii,“ prozradil Petr Černohorský, velitel kostelecké Městské policie.
Stejně jako on, i další strážníci z rychnovského regionu přiznávají, že pokud jsou lidé právě kvůli alkoholu v bezvědomí, nebo zranění, tak musí volat záchranku. Pak opilec končí v nemocnici.
Své jméno nechtěl uvést ani pětatřicetiletý muž z Opočenska , který si prožil noc na brněnské záchytce. „Byl jsem na srazu od školy. Nějak se to celé zvrtlo. Nejsem příznivcem alkoholu. Piju velmi zřídka a narovinu říkám, že se mi nedaří. Když už jdu s kamarády na pivo, tak to nějak končí špatně. Raději s nimi sedím u limonády. Dobrovolně dělám šoféra. Vůbec nevím, co se tehdy na té záchytce dělo. Ráno mi bylo příšerně zle. Nikdo tam na mě nebyl příjemný a hlavně mě to stálo hodně peněz,“ prozradil muž, který se za incident starý více než čtyři roky stále stydí.
Opilec z Kostelce nad Orlicí působí „vrásky na čele“ nejen obyvatelům objektu bývalé školy v přírodě v Městské Habrové, kde pravidelně přespává pod schody, ale i strážníkům, kteří jej téměř denně musí vyhazovat. „Jde o problematického člověka. Pokud jej necháme odvést na záchytku, problém s jeho pitím se nevyřeší. Navíc neumíme si představit, jak by pobyt uhradil. Pevně doufáme, že až nabyde soudní vystěhování jeho přítelkyně právní moci, skončí i jeho nocování v objektu,“ uvedl za rychnovské strážníky jeden z případů s opilci Ladislav Chmelík.
Na královéhradeckou záchytnou stanici převezla Police ČR z rychnovského regionu od začátku roku osm osob. Nejbližší protialkoholní záchytné stanice jsou v Hradci Králové a Pardubicích. Obě si účtují za noc 1500 korun. Nejdražším zařízením takového druhu je kroměřížská záchytka. Tady noc přijde opilce na 12 500. V celé republice je v současné době pouze 16 záchytek.