Nezaměstnaný člověk v zoufalé finanční situaci propůjčil za úplatu svůj účet i s kartou a pinem neznámé osobě. Podobná lehkovážnost slouží podvodům. Svědčí o tom případ, který po mravenčí práci rozklíčovali rychnovští kriminalisté.

Obyvatel Dobrušky si objednal přes internet koupi mobilu v hodnotě kolem 20 tisíc korun, ovšem za výrazně nižší cenu. Dle pokynů ze SMS zprávy složil v bance na účet požadované peníze a čekal. Mobil nepřišel, nikdo už přes SMS na jeho dotazy nereagoval, proto podal trestní oznámení rychnovské policii.

Půjčil účet

Kriminalisté zjišťovali, komu patří účet, na nějž peníze složil. Přišli na to, že patří třetí osobě, která ho propůjčila neznámé ženě. Majitel účtu ve finanční nouzi si totiž dal inzerát, že shání přivýdělek, přes SMS se mu ozvala žena a nabídla obchod: ona potřebuje půjčit jeho osobní bankovní účet na podnikání, on za to dostane finanční provizi. Majitel účtu souhlasil, se ženou se sešel v okolí Brna, kde dostal předem zaplaceno. Aniž by tušil, že na jeho účet začnou skládat peníze lidé z celé republiky, kteří si přes internet objednávají mobily, jako výše uvedený člověk z Dobrušska. Zboží však nikdy nedostanou. „Že se děje něco nekalého, zjistil majitel účtu, až když se mu začali ozývat zákazníci, proč jim zaplacené mobily nedodal. Teprve nyní zablokoval platební kartu,“ upřesnil policejní komisař M. K. z rychnovské hospodářské kriminálky.

Další poškozený měl pro změnu za své peníze dostat vstupenky na fotbalový šampionát do Jižní Afriky. „Poukázal na účet peníze na tyto lístky. Pachatel na něj asi působil hodně věrohodně, protože mu zároveň ještě půjčil větší finanční obnos,“ doplnil kriminalista. Když policisté majitele účtu vypátrali, označil jim, které transakce nejsou jeho. „Vloženo tam bylo sto tisíc, zároveň tam figurovaly i výběry z různých bankomatů,“ upřesnil rychnovský kriminalista.

Původcem podvodné transakce je 23letý muž, kterého dopadli rychnovští kriminalisté v Praze na fiktivní schůzce. „I když nevěděl, o koho jde, jak nás uviděl, utíkal. Kolega sbíral mobil, který odhodil, já jsem za ním asi tři sta metrů sprintoval,“ popsal komisař dopadení podezřelého. Obviněný podvodník je nyní ve vazbě. Dosud je mu prokázán podvod za sto tisíc korun, hrozí mu trest do tří let vězení.

Další poškození?

Policisté předpokládají, že podobně poškozených bude víc, žádají tedy tyto osoby, aby se přihlásily na bezplatnou linku 158. „Nejedná se o převody z účtů, ale o případy, kdy lidé složili hotovost na účet přímo v bance a pak nedostali objednané zboží,“ vysvětluje rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. Upozorňuje dále, aby lidé při obchodech prostřednictvím internetu byli obezřetní, obzvláště v případě, kdy někdo nabízí drahé zboží za podezřele nízkou cenu.