Podvodu se měl dopustit rychnovský alergolog Luboš Koblása tím, že si péči o některé pacienty účtoval dvakrát. Na případ upozornili nezávisle na sobě dva klienti pojišťovny. Na kauze intenzivně pracuje nejen policie, jak potvrdila její mluvčí Alena Kacálková, ale také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), které měla údajným nezákonným počínáním lékaře vzniknout škoda milion korun.

„Případ nyní řeší policie, které jsme předali své poznatky, z jejich pohledu jsme totiž zaujatá strana. Na podvod přišli nezávisle na sobě dva klienti, kteří dorazili reklamovat svůj zdravotní účet,“ vyjádřil se k aktuálnímu stavu kauzy ředitel královéhradecké pobočky VZP Pavel Pechánek.

Zároveň potvrdil, že se zdaleka nejedná o ojedinělý případ takového charakteru. „Podvodů míváme poměrně hodně, proto jsme vytvořili specializovanou údernou skupinu, která se jimi zabývá. Shodou okolností jsou to ženy a jejich práce přináší ovoce. Naše ´vlčice´ za dva roky odhalily již šest nebo sedm takových případů,“ prozradil Pechánek. „Důležité je upřesnit, že doktor Koblása sice vypisoval shodná rodná čísla, ale ne stejnou péči, takže se nejednalo o zcela duplicitní záznamy,“ upřesnil.

Přestože případ podvodného jednání již má na stole policie, VZP od něj rozhodně nedává ruce pryč.

„Budeme to prověřovat dál. Děláme revize a zabýváme se tím, co dalšího by se ještě mohlo odhalit. Případů jsou desítky, škoda je v tuto chvíli asi 1 200 000 korun,“ uvedl ředitel.

Zároveň poukázal na skutečnost, že pojišťovna měla na Koblásu „spadeno“ již dříve. „Věděli jsme o něm. Impulsem pro nás byly osobní účty pacientů, tak jsme na to hned vlétli. A že pan Koblása uvádí, že o ničem neslyšel? Už v srpnu jsem se ho z očí do očí ptal, jak mi vysvětlí duplicitní účtování,“ nastínil Pechánek. „Pokud se jeho vina prokáže, učiníme kroky, které povedou k ukončení smlouvy s ním kvůli porušení podmínek.“

Podle jeho slov letos ve VZP odhalili již šest případů podvodu se škodou nad sto tisíc korun což je výsledkem kvalitní systematické práce. Ze statistik údajně lze vyčíst ledacos. „Každopádně se o peníze klientů, o které bude ještě větší boj, snažíme co nejlépe postarat,“ uzavřel ředitel královéhradecké pobočky pojišťovny Pavel Pechánek.

Deník se snažil získat rovněž vyjádření podezřelého doktora Luboše Koblásy, ovšem bez úspěchu. V alergologické ordinaci v Rychnově nad Kněžnou jsme včera telefonicky získali pouze informaci, že lékař má pochůzky po úřadech a k zastižení bude zřejmě až ve čtvrtek. V reportáži, kterou odvysílala Česká televize, však Koblása vinu popírá.