VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pechanec versus soud: Spor o nůž, který vraždil

Hradec Králové - Odsouzený zločinec bojuje o znovuotevření procesu. „Chci, aby nůž, s nímž se vraždilo, prozkoumal znalec, kterého jsem sám vybral," říká Vlastimil Pechanec. Soud mu to odepřel, zbraň znovu přezkoumá znalecký ústav. Pak se rozhodne.

23.4.2015
SDÍLEJ:

Hradecký krajský soud nerozhodl o návrhu Vlastimila Pechance na obnovu řízení v případu rasově motivované vraždy Roma na diskotéce ve Svitavách v roce 2001. Jednání odročil na neurčito a rozhodl o vypracování znaleckého posudku stop na vražedném noži.Foto: ČTK/Taneček David

Když mluvila státní zástupkyně, ironicky se ušklíbal. Má svoji pravdu, za kterou bojuje.

Začal ve středu, kdy se u Krajského soudu v Hradci Králové konalo veřejné zasedání, při němž žádal znovuotevření svého případu. Vlastimil Pechanec byl v roce 2003 odsouzen na sedmnáct let za rasově motivovanou vraždu, jež se stala v červenci roku 2001.

Jádrem sporu je nůž, s nímž byl zavražděn na diskotéce ve svitavském hotelu Národní dům Rom Ota Absolon. Podle rozsudku ho Pechanec několikrát bodl – a dvě rány do břicha byly smrtelné.

„Jsem nevinný," tvrdí však muž, jenž byl vloni podmínečně propuštěn z vězení. Případ považuje – podle všeho – za jakési spiknutí či liknavost policistů. Tvrdí, že muži zákona dostatečně nezajistili důkazy, především stopy na téměř osmnácticentimetrovém noži, jenž byl vražednou zbraní.

Nyní si Pechanec společně se svým advokátem Robertem Cholenským vybral znalce (prý světovou kapacitu v oboru), který by měl nůž znovu přezkoumat. A za pomoci moderních metod najít důkazy, že je Pechanec nevinný.

„Pachatele ale neznám," pronesl ve středu Pechanec 
u hradeckého soudu. Proti jejich plánu se však postavil předseda senátu Luboš Sovák. Návrh úplně nezavrhl, ale rozhodl, že nový posudek provede znalecký ústav, jejž určí soud.

A to je jádro sporu. Pechanec a jeho zástupce tvrdí, že znalci mohou manipulovat důkazy. Stejný argument pak zazněl také ze strany státní zástupkyně Lenky Faltusové.

„Máme obavy, že zlikvidují jakékoliv důkazy," ragoval Pechanec.  Jeho advokát považuje postup za obstrukční i účelový. „Co vím, tak z nože nebyly sejmuty ani otisky prstů," dodal Pechanec.

„Myslíme si, že znalecký ústav bude mít lepší podmínky na posouzení," prohlásil naopak soudce Sovák. Nyní se bude čekat na výsledek a poté proběhne další veřejné zasedání.

Zemřela i družka zabitého Roma
Jak šel čas v případu Vlastimila Pechance? Bohužel, v tomto tragickém příběhu není jen jeden mrtvý. Na rakovinu totiž zemřela také družka zavražděného Roma, s níž měl dvě děti.

2001: V červenci roku 2001 podle soudu ubodal Pechanec na jedné svitavské diskotéce Roma Otu Absolona. Útok se stal v noci, muž zemřel druhý den v nemocnici na následky dvou bodných ran do břicha. Pechanec měl před incidentem řvát na Romy: „Co tady chcete, vy černý svině?"
2002: V tomto roce se udály dvě zásadní věci. Zaprvé na rakovinu zemřela Absolonova družka, s níž měl dvě děti. Zadruhé byl Pechanec krajským soudem odsouzen k třináctiletému vězení.
2003: Vrchní soud v Praze změnil rozsudek nižší instance. Místo třinácti let uložil vrahovi o čtyři roky delší vězení.
2014: Pechanec si mohl po třinácti letech ve vězení požádat 
o podmínečné propuštění. 
V červnu pak s oslavnými gesty opustil pardubickou věznici. Už tehdy prohlásil, že bude žádat 
o obnovu procesu.
2015: Jak řekl, tak udělal. Pechanec tvrdí, že policisté zfušovali testy nože – vražedné zbraně. A že jím vybraný znalec dokáže větu, již opakuje od začátku procesu: „Jsem nevinný."

Pechanec je oběť! Kvůli vrahovi se ve městě i pochoduje

Svitavy - V roce 2009 zhatila tuto událost průtrž mračen, ale jinak se z ní stal jeden ze svitavských koloritů. Ve městě se od roku 2006 každoročně konal pochod za propuštění Vlastimila Pechance, muže odsouzeného za rasově motivovanou vraždu.

Například romský server www.romea.cz titulkoval akci: Pochod za vraha. Napak hlavním heslem vězňových příznivců bylo: „Pechanec je oběť!"

Svitavami pochodovalo pochodovalo na sto padesát příznivců odsouzeného Vlastimila Pechance, který si odpykává trest za vraždu.Oznamovatelé akce popsali důvod, proč pochod pořádají, patetickými i dramatickými slovy. „Jde o veřejný protest 
s pochodem proti bezpráví, politickým procesům a nespravedlivému věznění a odsouzení Vlastimila Pechance – za obnovu procesu, propuštění a rehabilitaci všech politických vězňů," vysvětlovali.

Demonstrace se v prvních ročnících účastnilo kolem dvou stovek lidí – často příznivců radikálních hnutí. V roce 2013 už policisté odhadovali počet pochodujících přibližně na sto a v minulém roce už jen kolem sedmdesáti.

Jenže v té době už se blížil další zlomový okamžik případu. V červnu roku 2014 mohl Pechanec požádat o podmínečné propuštění z vězení.

Toho se také dočkal a od té doby bojuje o znovuotevření procesu. Otázkou je, zda ho jeho fanoušci podpoří v červnu, i když je na svobodě.

Autor: Jiří Fejgl

23.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení