„Policisté na Svitavsku zadrželi osmatřicetiletého muže, kterého obvinili z týrání svěřené osoby a těžkého ublížení na zdraví,“ řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

S dětskou hlavičkou mlátil o zeď

Muž měl podle policistů dítě, které ještě není na světě ani jeden rok, týrat zvlášť surovým způsobem a to opakovaně. Malý chlapec byl od svého otce vystaven fyzickému násilí, které vyvrcholilo těžkým úrazem hlavy. Ten měl bohužel za následek trvalou ztrátu zraku. S dítětem měl otec například bít o zeď nebo s ním tlouct o postel.

Tím ale seznam obviněných nekončí. „Vzhledem k okolnostem byla v případu kriminalisty zároveň obviněna i dvaadvacetiletá matka dítěte a to z trestného činu týrání svěřené osoby. Dítě bylo svěřeno do péče kojeneckého ústavu,“ uvedla Maturová. V péči matky nicméně stále zůstává tříletá dcera. Dvaadvacetiletá žena je navíc v sedmém měsíci těhotenství.

Na otce dítěte soud uvalil vazbu, matku policisté vyšetřují na svobodě. Zatímco matce hrozí trest odnětí svobody ve výši až osmi let, v případě otce kriminalisté navrhli trestní sazbu až do výše dvanácti let odnětí svobody.

Rodina se do malé obce u Svitav přistěhovala přibližně před třemi roky s tehdy novorozenou holčičkou. Ta měla nyní nastoupit do školky. Rodina se sousedům navenek jevila jako spořádaná. Žádných problémů si nikdo nevšiml.

První případ, že v rodině je něco v nepořádku, byl zaznamenán letos v létě. Chlapeček byl hospitalizován na jednotce dětské intenzivní péče v Ústí nad Orlicí, kde lékaři pojali podezření, že s výchovou dítěte není vše zcela v pořádku. „Chlapec měl podle rodičů dostat křeče. Charakter poranění ale vypadal spíše na prodělaný epileptický záchvat a bylo shledáno, že dítě je celkově ve velmi zanedbaném stavu,” uvedl pro Deník zdroj obeznámený s případem.