Například v Horním Jelení na Pardubicku si neznámý pachatel odnesl z chalupy pánské horské jízdní kolo, dva koberce, porcelánovou soupravu z 19. století, notebook a pánské náramkové hodinky. Předběžná škoda byla vyčíslena na téměř 140 tisíc korun. V Bartošovicích v Orlických horách na Rychnovsku zloděj rozbil skleněnou výplň okna rekreační chalupy a vše prohledal. Aniž by něco odcizil, zkonzumoval alkoholické nápoje a potraviny. Majitelům způsobil škodu ve výši 2000 korun. Za prvních osm měsíců letošního roku vyšetřovali východočeští policisté celkem 382 případů krádeží vloupáním do chat a chalup.

Podle mluvčí východočeské policie Lenky Burýškové k těmto případům dochází zejména v období, kdy bývají tyto objekty opuštěné. „Zloději si rádi vybírají především odlehlé objekty, ke kterým se dá dobře zajet automobilem. Přestože policisté rekreační oblasti průběžně kontrolují, není v jejich silách, aby uhlídali všechny chaty a chalupy,“ řekla mluvčí.

Vzhledem k tomu, že se zima nezadržitelně blíží a rekreační zařízení zůstanou v tomto období po většinu času opuštěné, zvyšuje se i riziko jejich návštěv zloději. Z objektů nejčastěji mizí úroda, nářadí a cennější věci.
Nejslabší stránkou rekreačních staveb z hlediska vloupání jsou okna, prosklené plochy a dveře. Proto policejní preventisté nabízejí občanům nejrůznější publikace, skládačky a videokazety a také radí chatařům se zabezpečením.

Jsou–li majitelé zařízení vykradeni, policisté je upozorňují na některé důležité zásady: nevstupovat do objektu - může tam být ještě pachatel, dále přivolat Policii ČR na bezplatné lince 158, neuklízet po zlodějích, vše důležité uvést do policejního protokolu, je vhodné mít fotodokumentaci cenných věcí, zapsaná výrobní čísla výrobků a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou. Rozhodně se vyplatí odvést si před zimou z objektu drahé nářadí, horská kola a další cennosti.

Jaká lidé zvolí zabezpečovací opatření, záleží na tom, kde se objekt nachází.Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky. Policisté doporučují využití skrytých detektorů s přenosem informace rádiovou cestou k nejbližšímu sousedovi, který vyrozumí policii, aby zakročili. V chatových koloniích se vyplatí například zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice a mříže na okna.