Muže měla oslovit žena s přízvukem, a tvrdila mu, že na jeho bitcoinovém účtu má 6 200 USD, které si může vybrat. K tomu však bylo za potřebí si naistalovat program Anydesk, který umožnil vzdálený přístup do jeho počítače, a zpřístupnit jí i internetové bankovnictví. Následné platby měl poškozený autorizovat, jelikož se domníval, že se jedná o převod peněz na jeho účet.
Rychnovští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli ve věci možného přečinu podvodu, za což v případě dopadení a prokázání viny hrozí až 8 let vězení.
Prevence
Virtuální měny jsou stále aktuálnější a nabízejí nový druh financí a investic. S nimi se čím dál častěji také pojí podvody. Obětí internetového podvodu se může stát skoro každý. Největším nebezpečím v online prostředí je bohužel velký dosah. Bonusem pro potenciálního internetového podvodníka je to, že s obětmi nepříchází do fyzického kontaktu.
Obecné zásady:
V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)