Podle soudu je zavraždila jejich matka, která by za to měla strávit zbytek života ve vězení. Vinu odsouzené ale ještě bude posuzovat odvolací soud.

Podle květnového rozsudku hradeckého krajského soudu zabila sedmatřicetiletá Romana Z. své potomky zákeřným a velmi brutálním způsobem.

Tři děti vykrvácely po bodných a řezných ranách způsobených nožem, zatímco nejstaršího chlapce matka udusila. Posléze se žena pokusila spáchat sebevraždu oběšením, podřezáním žil na rukou a nakonec i skokem z půdy. Život jí však zachránili policisté a zdravotníci, které po návratu z práce zalarmoval ženin druh.

V době příjezdu policie působila Romana Z. údajně velmi zmateně a vůbec nevnímala své okolí.

Ona sama pak před soudem tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek. Na děti, ani na útok na ně si podle svých slov nevzpomínala.

Proč se k tak drastickému činu odhodlala žena, jež ve svém okolí platila za milující matku?

Podle informací médií měla Romana Z. za sebou několik nepodařených vztahů a údajně byla i obětí domácího násilí. Později si našla přítele, s nímž se odstěhovala do domku v Širokém Dole.

I toto zprvu idylické soužití se ale časem začalo komplikovat. Krátce před osudným dnem se Romana Z. údajně svěřila své kamarádce s obavou, že ji partner opustí a připraví ji také o děti. Podobně svědčili také další lidé z ženina okolí.

Spekulace médií o motivech ženina nepochopitelného jednání v zásadě potvrdili i soudní znalci.

„Žila v nejistotě, měla strach o děti, měla konflikty s bývalým i tehdejším druhem. Zřejmě to vyhodnotila jako bezvýchodnou situaci," prohlásil znalec Petr Stožický. Experti také uvedli, že obžalovaná netrpěla žádnou duševní poruchou a její jednání kvalifikovali jako tzv. rozšířenou sebevraždu.

Verdikt vynesl hradecký krajský soud letos 11. května. Předseda soudního senátu Miroslav Mjartan ženě uložil doživotí.

Své rozhodnutí odůvodnil slovy, že šlo  o velmi zákeřný útok, při němž pachatelka zneužila bezbrannosti vlastních dětí, které jí  důvěřovaly.

Bezprostředně po vynesení verdiktu Romana Z. v soudní síni zkolabovala. Soudce proto musel čtení rozsudku přerušit.

Později se odsouzená žena odvolala k Vrchnímu soudu v Praze. Její obhájce to zdůvodnil nespokojeností s výsledky znaleckých psychologických posudků.

- Pokud pražský vrchní soud trest potvrdí, stane se Romana Z. čtvrtou na doživotí odsouzenou ženou v České republice
od roku 1990.
- V roce 1998 dostala doživotí Miroslava Kukacková, která
nechala ze zištných důvodů 
zavraždit svého německého manžela, trest si odpykávala 
v Česku. V dubnu 2008 Kukacková zemřela v brněnské nemocnici.
- Druhou na doživotí odsouzenou ženou se v dubnu 2004 stala Dana Stodolová. Se svým manželem byla potrestána za sérii loupežných vražd.
- Zatím poslední pravomocně odsouzenou doživotní vězenkyní je Jaroslava Fabiánová. V září 2004 ji soud uznal vinnou 
z dvojnásobné vraždy.