Kamarádi Herák a Herain pracovali jen příležitostně. Dokonce jezdili i s kolotočem. Před loňskými vánočními svátky se rozhodli, že si peníze obstarají násilím.

Podle státní zástupkyně 19. prosince 2008 po 22. hodině v Havlíčkově Brodě na jednom z mostů Jan Herák chytil zezadu kolem krku osamělou mladou chodkyni a povalil ji na zem. „Klekl jí na hlavu a udeřil,“ uvedla Lenka Faltusová. Napadená dívka jim poté vydala peněženku se 420 korunami a mobilní telefon. Celkem jí tak násilníci způsobili škodu za 3420 korun.

Tím však pro bezbrannou mladou ženu přepadení neskončilo. „V úmyslu usmrtit ji a zakrýt předchozí trestný čin chytil Herák poškozenou, která ležela na zemi, za podpaží a obviněný Herain za nohy a přehodili ji přes zábradlí mostu do řeky Sázavy. Vzdálenost hladiny řeky od horní části madla zábradlí činí asi pět a půl metru. Poté oba z místa činu odešli. Poškozená se z řeky na břeh dostala vlastními silami,“ popsala případ Faltusová.

Podle obžaloby se oba mladíci dopustili další loupeže 23. prosince loňského roku po 16. hodině v Ledči nad Sázavou. U nádraží vnikli přes výdejní okno do kiosku, kde Herák chytil prodavačku kolem krku „do kravaty“ a strhl ji na zem.

„Přitom si Herák vzal z pultu volně položený nůž, kterým poškozenou pořezal na rukou. Tu, když křičela a bránila se mu, také pořezal na bradě a krku. Mezitím Herain otevřel pokladnu, jejíž obsah vysypal do igelitové tašky. Zmocnil se i krabiček cigaret. Poté oba obžalovaní z místa činu odešli. Poškozená utrpěla poranění obou rukou, brady a krku, která si vyžádala lékařské ošetření,“ uvedla k druhému loupežnému přepadení státní zástupkyně Lenka Faltusová s tím, že oba muži způsobili majiteli kiosku škodu v celkové výši 8300 korun.

„Je pravda, že jsme v Havlíčkově Brodě na mostě poškozenou přepadli a odcizili jí finanční částku a mobilní telefon, i to že jsme ji poté shodili z mostu do řeky. Avšak nesouhlasím s tím, že jsme ji chtěli usmrtit a zakrýt tak trestný čin. Dívku jsme sledovali, naštěstí vyplavala, tak jsme odešli,“ vypověděl včera u soudu obžalovaný Jan Herák. Odmítl i obvinění, že dívce způsobil nožem řezné rány, i to, že jeho spolupachatel ho označil za iniciátora trestných činů. „Oba jsme to vymysleli,“ tvrdil.
Když se předsedkyně senátu Anna Bímové zeptala Heráka, proč hodili okradenou mladou ženu z mostu do studené řeky, Herák odpověděl: „Abychom měli čas na útěk.“
Druhý z obžalovaných Patrik Herain včera u soudu odmítl vypovídat. „Psychicky bych to nezvládl,“ vysvětlil. Z jeho písemné výpovědi na policii, která byla přečtena v soudní síni, vyplývá, že poté, co oba oloupenou dívku vhodili do Sázavy, z místa činu ihned utekli, aniž by se zajímali o osud poškozené. Ta naštěstí plavat uměla a dostala se na břeh bez cizí pomoci.

Hlavní líčení je u krajského soudu naplánováno do čtvrtka.