Tragickou bilanci silvestrovského víkendu, kdy přišli o život tři lidé, doplnily i tak trochu kuriózní události. Kromě opilců za volantem, kterých je každoročně hned několik, museli na Svitavsku vyrazit do terénu policisté i se psem Abelem.

Chvíle plné obav prožil poslední den v roce muž z vesnice nedaleko Litomyšle. Jeho manželka odešla z chalupy ven a dlouho se nevracela. Po 17. hodině, když se setmělo, zavolal proto raději na policii.

Do terénu okamžitě vyrazily policejní hlídky. „Žena doma nechala svoje doklady i mobilní telefon. Zřejmě si ale vzala s sebou nějaké léky. Udělali jsme prověrky v nemocnicích a u známých, ale byly bez výsledku. Povolali jsme proto policejního psovoda se psem Abelem. Po jedné hodině nalezl pes ženu v lese nedaleko obce. Byla sice prokřehlá, ale jinak v pořádku,“ popsala celou akci se šťastným koncem policejní mluvčí Anna Štegnerová.

K podobné situaci museli vyjíždět do terénu i záchranáři Horské služby v Orlických horách. Tady měli po silvestrovské půlnoci příbuzní obavy o muže, který se měl ztratit v oblasti Bukové hory.

„Zbloudění v nočních horách je vždy závažné, zejména při takové sněhové nadílce a teplotách, jaké panují tuto zimu. Ihned vyjeli do oblasti čtyři muži na sněžných skútrech a zahájili pátrací akci,“ uvedl Josef Šifra, náčelník Horské služby pro oblast Orlické hory. Dodal, že muž podle hlášení neměl být podnapilý. Po jedenapůlhodinovém pátrání na horské záchranáře čekalo pořádné překvapení. Muž byl nalezen naprosto v pořádku v mírně podnapilém stavu v jedné z restaurací v Čenkovicích.

V alkoholovém opojení se bavilo v první den nového roku také několik výtržníků. Do policejních kuriozit se jistě zapíše jedenatřicetiletý cizinec, který si večírek protáhl na nádraží v Hlinsku. „Muž tady rozbil plastovou popelnicí jedno z výdejních okének. Choval se vulgárně a jevil známky opilosti,“ popsal událost chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař. Za chvilku povyražení opilci hrozí až dva roky vězení.

Rekordmanem s více než třemi promile alkoholu se však stal muž, jenž se snažil dostat před pátou hodinou ranní do jedné z restaurací v Jičíně. Když mu to nešlo, rozbil sklo u dveří a tímto otvorem chtěl do podniku proniknout. Avšak marně, hlídka ho převezla na záchytku.

Pro změnu řidičem „přeborníkem“ by mohl být čtyřiatřicetiletý muž z Borohrádku. Na cestu z Týniště nad Orlicí do Žďáru nad Orlicí se šofér octavie vypravil s 0,63 promile alkoholu v krvi. „Při kontrole navíc hlídka přišla na to, že nevlastní řidičské oprávnění a rozsudkem Okresního soudu v Rychnově mu byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel do roku 2017 a posléze ještě o rok prodloužen,“ upřesnila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

I TADY BYLI STRÁŽNÍCI
V sobotu v devět hodin ráno řešili muži zákona sousedské neshody v Lázních Bělohradě, kde se do křížku pustili dva sousedé. Jádrem sporu byla zábavní pyrotechnika. Jeden z mužů tvrdil, že soused údajně schválně odpaloval nedaleko jeho domu různé petardy, což se mu rozhodně nelíbilo a spor byl na světě.