VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napadení, sperejerství, krádeže a další činy mají na svědomí děti do čtrnácti let. Co s tím?

Rychnovsko - Více než polovina dotázaných Deníkem by ponechala stávající věkovou hranici trestní odpovědnosti, tedy patnáct let.. Přestože celorepublikově roste počet evidovaných trestných činů, za nimiž stojí nezletilci, děti do patnácti let, na Rychnovsku policisté registrují mírný pokles.

13.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Například rok 2007 hodnotil Zdeněk Hlaváček, ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K.: „Došlo k mírnému poklesu počtu zjištěných pachatelů z řad nezletilých osob ve věku do čtrnácti let a naopak ke zvýšení počtu pachatelů mladistvých ve věku patnáct až sedmnáct let.“

Jedenáct případů

Jedenáct trestných činů mají od začátku letošního roku na svědomí právě děti do patnácti let, tedy nezletilci. „Děti se dopouštěly fyzického napadení, porušování domovní svobody, sprejerství a krádeží,“ informoval k tématu Miloslav Jangl, zástupce ředitele pro trestní řízení Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K.

Pokračoval, že krádeží se letos děti dopustily pouze dvakrát. Další tresné činy spáchaly vždy třikrát. Policisté řešili tři případy fyzického napadení. Většinou se jednalo o klasické postrkování ve třídě či v šatně, které se zvrtlo ve vážnější poranění jednoho z aktérů. „Dva případy se odehrály na půdě školy a třetí naprosto mimo zařízení a jeho aktivity,“ vysvětlil Jangl.

K porušování domovní svobody sdělil, že opět ve třech případech nezletilci vnikli do objektů. „Ani v jednom z nich se ale nedopustili krádeže,“ upřesnil Jangl.

Problémem nejen nezletilců, ale i mladistvých je stále se na Rychnovsku rozšiřující sprejerství. „Tady máme tři pachatele ve věku do patnácti let. Poslední případ jsme řešili v květnu,“ dodal Jangl.

Deník u deseti respondentů zjišťoval, zda by chtěli posunout hranici trestní odpovědnosti. Šest dotazovaných by s hranicí patnácti let nehýbalo. Pro zvýšení nebyl ani jeden oslovený. Naopak na čtrnáct let by ji snížili hned čtyři lidé z deseti. O více než rok by ji neposunul nikdo.

#nahled|https://g.denik.cz/45/91/infografika_trestni_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/45/91/infografika_trestni.jpg|Infografika trestní odpovědnost dětí#

Vědí, co činí

„Jsem pedagogem na základní škole řadu let. Vidím, jak jsou žáci vyspělejší, drzejší a hlavně opravdu si uvědomují svou beztrestnost. V podstatě těží z toho, že je na ně zákon krátký. Osobně jsem přesvědčený, že ve čtrnácti letech moc dobře vědí, zda páchají něco, co už nepatří k dobrému chování. Jsou si vědomi, i ti méně inteligentní, že se dopouštějí trestného činu,“ vyjádřil se k tématu učitel jedné ze základních škol na Rychnovsku, který si nepřál být jmenován.

Autor: Šárka Ehlová

13.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení