Loni 10. září večer napadl svou bývalou těhotnou přítelkyni u potštejnského nádraží, chtěl ji uškrtit. Život ji zachránili dva náhodní svědci, kteří šli kolem. Krajský soud v Hradci Králové mu vyměřil patnáctiletý trest vězení, proti němuž se však obžalovaný odvolal. Hrozil mu přitom až výjimečný trest.

Za záchranu života vděčí napadená žena dvěma mladíkům, kteří šli v době napadení kolem, jeden z nich se na agresora vrhl a tím jeho úmysl překazil.

Byla právě na cestě do zaměstnání. Podle obžaloby její expřítel v ruce držel lano a řekl jí, že zemře, načež se jí neúspěšně snažil svázat ruce za zády. Ženu odtáhl za vlasy vedle cesty, ta se bránila a volala o pomoc.

"Násilím ji srazil na zem, roztáhl jí svými prsty její ústa a snažil se jí do úst strčil roubík ze smotaného hadru a připravené lano jí celkem třikrát omotal kolem krku, zaklekl ji na hrudi a lanem ji škrtil po dobu několika minut, opětovně se slovy, že poškozená zemře," uvedla dále obžaloba.

Ženě se podařilo zasunout ruku pod lano obepínající krk a zabránit tak úplnému utažení lana, v dalším už násilníkovi zabránil náhodný svědek, který do něj vší silou vrazil, aby ho od oběti odtrhl. Útočník utekl, ujel autem a o něco později ho policie chytla v Hradci Králové, kde havaroval. Byl opilý.

Obžalován byl nejen z pokusu o vraždu, ale i z ohrožení pod vlivem návykové látky. Státní zástupkyně si pro jeho odvolání ponechala lhůtu.

Podle informací ČTK obžalovaný do Česka jezdil v minulých letech za prací, se s ženou znal již z Ukrajiny. Žena v Česku pracovala. Obžalovaný svůj čin podle soudu plánoval, připravil si lano a vybral si i místo útoku.

Obžalovaný je ve vazbě, ve výpovědi při středečním jednání vinu odmítl, podle jeho verze měl lano připravené pro sebe a chtěl se před svou expřítelkyní oběsit. Při hádce pak žena upadla a do lana se zamotala. "Velmi se polekala a začala křičet, ať z ní to lano sundám. Já ho sundával a tím se zatáhlo na jejím krku," řekl podle deníku MF DNES obžalovaný.

Ze spisu vyplývá, že svou svou bývalou partnerku několik dní před útokem pronásledoval, tajně fotil a natáčel na mobil.