Na inzerát jednoho internetového portálu reagoval pětačtyřicetiletý muž, který si e-mailem objednal mobilní telefon Samsung Galaxy. Nový aparát si poškozený nechal doručit na dobírku za částku 6000 korun.

Po otevření zásilky byl však nemile překvapen. Místo nového mobilu byl v balíčku uložený jen sáček s šedivým práškem.

„Policisté Obvodního oddělení Dobruška případ šetří jako podezření z přečinu podvodu, za který doposud neznámému pachateli hrozí až dvouletý trest odnětí svobody," upřesnila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

S obdobným podvodným jednáním při obchodování přes internet se setkal i další muž z Dobrušska. Devětatřicetiletý nakupující se prostřednictvím internetového portálu dozvěděl o možnosti koupě použitého mobilního telefonu značky Iphone. Po dohodě s prodejcem mu převedl na účet 4300 korun. Žádného mobilního telefonu se ale nedočkal a muž, jemuž již zaplatil, s ním přestal komunikovat.

„Dalším šetřením policisté zjistili, že takto podvedeni byli i další dva nakupující, kteří na účet stejnému prodejci rovněž předem zaslali několikatisícové částky, na kterých se s mužem domluvili. Tím pro ně celý obchod skončil stejně jako v předchozím případě, falešný prodejce přestal zcela komunikovat,  aniž by jim zaplacené aparáty zaslal. I tento případ dobrušští policisté šetří jako podezření z podvodu," doplnila mluvčí.

Policisté proto opakovaně varují: při obchodování přes internet buďte obezřetní. Nenechte se nalákat na podezřele nízkou cenu výrobku. Nezasílejte peníze za zboží předem. Zkuste si prodávající osoby nebo firmy ověřit. Pokud prodejci nenabídnou jinou alternativu než platbu předem, od transakce raději odstupte.