Obžalobě ze spáchání zločinu krácení daně, poplatků a podobné povinné platby, z části ukončeného ve stadiu pokusu, čelí tento týden u krajského soudu Roman Hanus z Trutnova. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení.
Podle státní zástupkyně Evy Jiráskové čtyřiačtyřicetiletý Hanus nejdříve od čtvrtého čtvrtletí roku 2005 do stejného období 2006 jako jednatel trutnovské obchodní společnosti Alta–Company podával nepravdivá čtvrtletní přiznání i souhrnná hlášení k dani z přidané hodnoty. V nich podvodně vykazoval, že společnost Alta–Company prodávala do různých zemí Evropské unie zboží nakoupené zejména v jihovýchodní Asii, jako jsou oblečení, obuv a jiné věci, v celkové hodnotě téměř 88 milionů korun. Ve skutečnosti však vyvezl do EU minimální množství zboží a jeho podstatnou část, za více než 86 milionů korun, prodal v České republice. „Tím se pokusil zkrátit daň z přidané hodnoty ke škodě českého státu. K tomu však nedošlo, neboť správce daně při kontrole zjistil podvodná daňová přiznání a krácenou daň z přidané hodnoty v celkové výši téměř 16,4 milionu korun doměřil,“ uvedla státní zástupkyně.
Eva Jirásková dále uvedla, že Roman Hanus se o rok později stejným způsobem pokusil zkrátit daň jako jednatel jiné obchodní společnosti – DP Consult Trutnov. Tentokrát daňový správce dodatečně obžalovanému doměřil daň za čtvrté čtvrtletí roku 2006 ve výši přes 1,1 milionu korun. „Za první a druhé čtvrtletí roku 2007 zkrácená daň z přidané hodnoty ve výši téměř 3,5 milionu korun doměřena být nemohla, neboť obchodní společnost DP Consult zanikla a v říjnu 2008 byla vymazána z obchodního rejstříku,“ dodala Jirásková.
„Bílý kůň“, nebo vědomé jednání?
Hanus již při výslechu na policii obvinění z podvodu odmítl. „Nepamatuji si, kde jsem získal peníze na nákup zboží v zahraničí. Dodavatele kontaktovala společnost Kareta Group a další společnost, které jednaly na základě mandátní smlouvy, jejíž znění neznám. Vše zařizovala společnost Kareta Group, včetně daňového přiznání,“ tvrdil v přípravném řízení.
Při hlavním líčení Hanus doznal, že podepisoval daňová přiznání, avšak nevěděl, že k obchodům se zahraničím nedošlo. „Tvrdí, že vše měla na starosti vietnamská zprostředkovatelská organizace, která obchody se zahraničím zařizovala,“ řekla státní zástupkyně Eva Jirásková.
Hanus v době trestního stíhání vlastnil devět firem, z nichž některé již skončily nebo jsou v likvidaci. Obžalovaný však s ničím neobchodoval a zřejmě figuroval jako nastrčený „bílý kůň“.
Roman Hanus při hlavním líčení vypověděl, že se žalovaného jednání dopustil pod vlivem drogy pervitin, kterou užíval denně, a že nevěděl, co podepisuje. Přitom v přípravném řízení popřel, že by nepravdivá daňová přiznání podepisoval. Grafolog však potvrdil pravost podpisů obžalovaného.
Dnes má u krajského soudu mimo jiné vypovídat soudní znalec oboru psychiatrie.