Pohled na následky nepochopitelného řádění se naskytl majitelům, kteří si své automobily začátkem května zaparkovali v několika ulicích v Polici nad Metují. „Ten, kdo se bavil ničením parkujících aut, to snad ani nemohl mít v hlavě v pořádku," okomentovala počínání pachatelů tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová a dodala, že k odhalení pachatelů pomohly mužům zákona dobré místní znalosti.

Ničitelé nebyli vybíraví. Nezáleželo jim na tom, jakou má auto barvu, značku, ani jak je velké. „Šmahem ukrucovali stěrače, ukopávali poklice, běhali po kapotách, ničili nebo znečišťovali karoserie. Některé vozy přišly o tovární znaky, jiné ozdobily nepěkné škrábance, další skončily s propíchnutými pneumatikami," připomněla Eva Prachařová demoliční náladu dvou mladíků, kteří se k činu v minulých dnech přiznali a vydali policistům odlámané znaky z aut.

Jejich čin prý pramenil z nudy a touhy po zábavě. Jenže z provozování pochybné zábavy se nyní budou muset oba zodpovídat. „Vzhledem k počtu poškozených aut se způsobená škoda pohybuje v řádech desítek tisíc korun, které budou muset uhradit. A za přečiny poškození cizí věci a krádež by se mohli na několik měsíců dostat i do vězení," dodala policejní mluvčí.

V Polici nad Metují se policisté nemohli při pátrání po pachatelích opřít o kamerový systém. „Nemáme pult centrální ochrany ani nepřetržitou službu městské policie," říká starostka Police nad Metují a dodává, že kamerový systém je pro ně aktuální záležitost. „Hodně se o tom mluví. Já osobně nevím, jestli je to ta nejsprávnější cesta," říká Ida Jenková. V aktuálním rozpočtu se s kamerovým systémem nepočítá. „Ale věřím tomu, že příští rok před komunálními volbami s kamerovým systémem přijde některé sdružení ve volebním programu," předpokládá starostka.

Jiří Řezník