Podíl objasněných případů je v porovnání s celostátními statistikami vysoký, přesto je lepší se nepříjemné zkušenosti vyhnout.

Stačí změnit návyky

Možností je mnoho. Kromě drahých zabezpečovacích systémů pomůže obezřetnější chování, jež majitele nemovitosti nestojí takřka nic. Důležité je nevyvolávat zdání opuštěnosti obydlí. Je lépe nechat žaluzie vytažené a případně nainstalovat spínací zařízení, které ve zvolený čas rozsvítí světlo nebo zapne televizi. O svém odjezdu pak informujte pouze omezený okruh lidí, jimž důvěřujete.

Domluvte si někoho, kdo Vám bude pravidelně vybírat schránku a na dům dohlédne, nejlépe souseda. Z toho důvodu je dobré mít zeleň v okolí upravenou tak, aby neposkytovala případným zlodějům clonu pro nerušenou činnost. Pokud Vám během dovolené někdo zajde například posekat trávník, bude to ideální. Vhodné je také noční osvětlení okolí objektu.

Zajistěte předměty, které mohou být snadno zcizeny nebo použity k vniknutí do domu, jako je různé nářadí, sekera či žebřík. Na zvonku u dveří uvádějte jméno bez titulů. Do běžného odpadu nevyhazujte obaly od nově zakoupených spotřebičů a na telefonním záznamníku nezmiňujte svou nepřítomnost. Vzkazy na dveřích, jež informují o delší nepřítomnosti, mohou působit jako vyložená pozvánka pro zloděje.

Cennosti si nafoťte

„Pro případ vykradení si poznamenejte sériová čísla elektroniky a jiných cenných výrobků, čímž usnadníte jejich identifikaci. Pro jednání s pojišťovnou je dobré mít cennosti nafocené,“ poradila dále mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Kdo je ochoten si připlatit, může využít široké nabídky bezpečnostních prvků. Ke kvalitním bezpečnostním dveřím lze přidat kamerový systém nebo připojení na pult centrální ochrany. Vyplatí se i zasklené balkony a bezpečnostní fólie na okna.

Základem je zamykat i při krátkých cestách mimo dům či byt a nevpouštět domů pochybné existence, které nabízejí dům od domu různé zboží nebo služby a často mohou pracovat jako tipaři, nebo poškozené dokonce sami okradou.

Kromě vlastního bytu je potřeba věnovat pozornost i společným prostorám, hlavnímu vstupu do domu nebo třeba sklepním okénkům. Pro výplatu pojistného bude rozhodující, zda zloděj musel překonat nějakou překážku. Pokud tedy vnikne do bytu otevřeným oknem, zatímco spíte, pojišťovna za způsobenou škodu nic nevyplatí. (zr, mif)