Vrchní soud (VS) v Praze projedná 11. června odvolání Petra Zelenky (na snímku), odsouzeného na doživotí za heparinové vraždy v havlíčkobrodské nemocnici. Deníku to potvrdil mluvčí VS soudu Jan Fořt: „Tento termín mohu potvrdit. Kauzou se bude zabývat soudce Jiří Lněnička.“
Obhájce Zelenky Jan Herout řekl, že odvolací soud může rozhodnout jakkoli.

„Může rozsudek například zrušit a rozhodovat sám, celou kauzu také vrátit soudu do Hradce Králové. Těch možností je víc, včetně té, že doživotní trest potvrdí,“ dodal Herout.

Nechal si i vypracovat oponentní znalecký posudek na duševní stav Zelenky, protože nesouhlasí se soudními znalci. Ti tvrdí, že jeho klient netrpí žádnou poruchou. Posudek ale ještě nemá hotový.

„Znalec řekl, že mi posudek předá na přelomu května a června, abych jej stihl dodat vrchnímu soudu do 11. června. Zatím netuším, jaké jsou jeho dílčí závěry,“ podotkl Herout.

Zelenka byl uznán vinným ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu, kterých se měl dopustit v létě 2006. Zelenka sám přiznal, že si pamatuje na pět pacientů, kterým heparin píchl, a neměli jej ordinovaný.

Někteří lékaři nyní přišli s novými závěry. Jsou přesvědčeni, že Zelenka heparinem vůbec zabíjet nemohl. Podle nich je to technicky nemožné. Deník získal svědectví tří lékařů, kteří jsou ochotni soudu dokázat, že Zelenka heparinem nikoho nezabil a celé jeho obvinění je postaveno na spekulacích a dohadech.
Proč si to myslí a jaké soudu navrhují důkazy, si můžete přečíst v pátečním vydání Deníku.