STATISTIKA 2010

Královéhradecký kraj

vykázáno osob 45
nejhorší měsíc červenec/9
nejlepší měsíc leden/0

Pardubický kraj

vykázáno osob 73
nejhorší měsíc únor, březen/12
nejlepší měsíc leden, prosinec/2

Leden není ještě ani u konce a v Královéhradeckém kraji již policisté vyjížděli k šesti závažným napadením. Přitom vloni v prvním měsíci nevykázali ani jednoho násilníka.

Podobná situace panuje i v sousedním Pardubickém kraji. Tady muži zákona již vykázali tři násilníky. Vloni to byli za celý leden dva. Pokud by však případy přibývaly obdobným tempem, statistika letošního roku bude děsivá.

Jeden z nejkrutějších případů odhalili v polovině ledna policisté v Nové Pace. Dcera tady každý den týrala svou matku. „Pravděpodobně již několik let byla šestašedesátiletá žena pravidelně bezdůvodně slovně a fyzicky napadána ze strany své čtyřiačtyřicetileté dcery. Ta ji téměř denně mlátila, kopala, tahala za vlasy, polévala vodou a v mnoha případech vyhrožovala zabitím. Dále matce zakazovala vycházet z domu, ve kterém ji zamykala,“ popsal otřesný případ mluvčí jičínské policie Petr Janda.

Nešťastná žena utrpěla mnohokrát podlitiny, zhmožděniny a další různě závažná poranění, se kterými však ze strachu nikdy nevyhledala lékařské ošetření. Její povedená dcera už na svůj trest čeká ve vazební věznici. Za týrání osoby jí hrozí až osm let ve vězení.
Ostré poměry krotili koncem uplynulého týdne i policisté na Lanškrounsku. Muž tady podezíral z nevěry svou manželku. Násilí se vystupňovalo natolik, že mu slovní urážení nestačilo a ženu několikrát i před očima jejich dětí napadl.
„Přivolaní policisté zjistili, že muž byl pod vlivem alkoholu. Následně byl z domu vykázán a převezen na záchytku. Za týrání osoby mu hrozí v tomto případě až čtyřletý trest odnětí svobody,“ upřesnila policejní mluvčí Iveta Lehká.

Odborníci se shodují, že případů domácího násilí stále přibývá. Důvodem však nemusí být ani narůstající agresivita, ale skutečnost, že oběti se přestávají bát. „Největším problémem bývá to, aby si oběť uvědomila, že něco není v pořádku a následně se odhodlala požádat o pomoc,“ shodují se pracovníci intervenčních center, která obětem pomáhají.

Častěji se dostávají na světlo i případy, kdy děti napadají své rodiče nebo prarodiče. K týrání tak nedochází už jen mezi partnery.

Co dělat jste–li obětí domácího násilí

připusťte si, co se děje a pokuste se problém řešit včas
nikdy si nedávejte za vinu situaci, ve které jste se ocitl/a
nestyďte se za své problémy
v případě, že vám hrozí akutní nebezpečí volejte ihned policii
v případě zranění vyhledejte lékařskou pomoc a požádejte o zápis do zdravotní dokumentace

Co dělat tušíte–li domácí násilí u sousedů

vyslechněte ohroženou osobu, nenuťte ji však vyprávět detaily
nechte ohroženou osob vyslovit vlastní rozhodnutí
všechny kroky naplánujte