Když radar vyfotí vůz při překročení rychlosti zepředu, na fotografii je zachycen jen řidičův obličej. Bez registrační značky policisté automobil těžko dohledají. Pokud fotoradar zachytí auto zezadu, sice je na snímku značka vidět, avšak zase chybí řidičova tvář. Když majitel vozidla řekne, že automobil neřídil, že za volantem seděla jiná jemu blízká osoba, nemusí proti němu vypovídat. Šofér tak trestu unikne.
Jestliže policejní hlídka zastaví vozidlo, jemuž chybí přední SPZ, a řidič bude tvrdit, že ji musel někde cestou ztratit, policisté mu těžko dokážou, že ji odmontoval úmyslně. Mohou tak udělit maximálně jen pokutu do tisíce korun. Body se žádné nestrhávají.
„Případy, kdy vozidla mají odmontovanou přední registrační značku, jsou odjedinělé. Když zjistíme, že řidič překročil povolenou rychlost, snažíme se přestupek vyřešit na místě, kdy je identifikace řidiče známa. Pokud vinu odmitne, pořídíme foto z obou stran vozidla jako důkazní materiál pro správní řízení,“ řekla nám mluvčí pardubické okresní policie Jitka Vavřinová.
Řidiči, kteří se snaží obelstít fotoradary odmontováním přední značky, ale zřejmě brzy narazí jako kosa na kámen. „Máme stále více radarů se dvěma kamerami, které dovedou pořídit snímek vozidla jak zepředu, tak i zezadu,“ tvrdila mluvčí východočeské policie Lenka Burýšková.
Městská policie v Hradci Králové vlastní od loňského července jeden radar. „Naši strážníci jsou zkušení. Když vidí ve skupině aut vozidlo bez značky, tak si ho vyhmátnou a případ projednají na místě,“ tvrdil ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Podle něho mnohem větší problémy než s automobily mají policisté s motorkáři. „Registrační značku mají jen vzadu, často si ji upraví, například ji ohnou nebo na ni natáhnou nějaké oblečení, třeba tanga, aby byla nečitelná,“ dodal ředitel Miroslav Hloušek.