Netápal, nehledal, prostě ho nebavilo žít. Byl rozhodnut sám se sebou skoncovat, ale chyběla mu odvaha. Mohl se zastřelit. Mohl se zabít v autě. Mohl skočit z mostu…
Měl svůj oblíbený most, kolikrát už stál nad propastí, ale k definitivnímu kroku nikdy nenašel dost sil. Tak ho napadlo, že se k sebevraždě donutí tím, že spáchá zločin, za který mu bude hrozit doživotí: vyhlídka na pobyt jednou provždy za mřížemi v něm jistě nabudí dost sil, aby sebevraždu konečně dotáhl do konce.
Měl hrozný plán: uvažoval o střelbě v posledním vagonu metra na trase C, kde je doba průjezdu mezi stanicemi Ládví a Kobylisy nadprůměrně dlouhá a podle Kalivody vagon na kolejích tolik nedrncá. Zabiják údajně několikrát daným prostorem metra jel, o〜zbrojený a se všemi zásobníky - v jeho moci bylo vystřílet zhruba čtyři stovky nábojů!
Cítil se jako Bůh
Naštěstí k podobným jatkám nedošlo, smrt čekala „jen“ na jednotlivce. Od Kalivody nešlo o únikový manévr, jako bývalý policista musel vědět, že pokud bude střílet na lidi z evidovaného glocku, dřív nebo později ho kriminalisté odhalí. Kýženou cestu - sám sebe donutit k sebevraždě - tedy nadále nic neohrožovalo.
Vyjel si na Brněnsko, cestou si všiml dvojice starších lidí, jak míří do lesa. Počkal si na ně, dal jim ještě hodinu života. Cítil se jako Bůh? Lendóciho smrt už nebyla tak hladká, ale prchající muž se útěkem nespasil.
Jenomže plán stejně nevyšel: ani tři vraždy nedotlačily Kalivodu k úspěšné sebevraždě. Střílet na jiného je snazší než obrátit zbraň proti sobě. Znalecké zkoumání duševního stavu trojnásobného vraha – Kalivodu příliš nerozpovídali ani psychiatři ani psycholog – nenašlo jedinou polehčující okolnost: duševně zdravý člověk věděl, co dělá, a chtěl to udělat.
Krajský soud v Praze vynesl předpokládaný rozsudek: doživotí. V době na čekání na verdikt odvolacího Vrchního soudu spáchal Kalivoda ve vazbě další neúspěšný pokus o sebevraždu.
Než si podřezal žíly, napsal dopis, ve kterém přece jen prozradil něco z tajemných hlubin své motivace.
Fascinovala ho Olga Hepnarová


Prý si přečetl knihu o Olze Hepnarové, dívce, která v červenci 1973 úmyslně najela do davu náklaďákem a zabila osm lidí. Ta story ho fascinovala, s úžasem pochopil, kolik toho mají s Olgou společného!
„Byla mi blíž a blíž. Dokázal jsem si představit, jak jí asi muselo být, jak musela být zoufalá a ztracená. Začal jsem mít pocit, že bych jí měl nějak pomoct. A jak jinak, než že dokončím, co ona začala? Těch lidí tenkrát chtěla zabít víc, tak já je teď zabiju za ni.“
Tak zní věty dopisu trojnásobného vraha, dopisu, od kterého si hodně slibovala obhajoba, když jej předložila k projednání před senátem Vrchního soudu.
Snaha „pomoci Olze“, tj. dokončit její dílo, přervané už desítky let, to zavánělo schizofrenií! Až dosud měl Kalivoda punc věcného a nelítostného pachatele, který není postižen žádnou duševní chorobou, pouze smíšenou poruchou osobnosti, jež nijak nesnížila jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti v průběhu páchání vražd.
A teď? Do sebe uzavřený jedinec, kterého ze stránek knížky osloví dávno zemřelá vražedkyně Olga Hepnarová hlasem tak silným a urputným, že vezme pistoli a začne popravovat lidi?
Jinými slovy šílenec, nezodpovídající za své činy? Žádné drama u soudu se však neodehrálo, znalci z odvětví psychiatrie a psychologie trvali na svém - a Vrchní soud 27. června 2006 trest doživotí potvrdil.