Policista „srdcař“, pro kterého slova jako pomáhat a chránit nejsou fráze, figurují často ve slovnících ministrů vnitra. Podobné lidi podle nich policie potřebuje a váží si jich. V Rychnově by měli kde hledat.

V druhém ročníku oceňování kriminalistů Detektiv roku v kraji získala rychnovská služba kriminální policie a vyšetřování jako jediná prvenství ve dvou kategoriích. Akci vyhlašuje Krajské ředitelství Policie ČR Královéhradeckého kraje.

Do Rychnova doputovalo ocenění prestižní kategorie Realizace roku. „Tříčlenná komise se tady jednomyslně shodla na nejvýznamnějším případu roku, kdy trestná činnost pachatelů zasahovala do několika okresů Královéhradeckého i Pardubického kraje,“ přiblížila případ mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková. Rychnovská kriminálka si tady odnesla ocenění za mravenčí práci při dopadení skupiny pachatelů z Kostelce nad Orlicí, kteří kradli především drahé kovy, často pamětní desky, bronzové busty, ale nepohrdli ani okapy, naftou, vybavením z novostaveb apod. Dosavadní škoda po jejich řádění činí 3 miliony korun. „Ocenění má pro nás samozřejmě velký význam. Když si promítnu, kolik stovek případů se za rok zpracuje, tak mě to rozhodně těší. O to víc, že nikdo z Rychnova v hodnotitelské komisi nebyl, ani jsme nevěděli, kdo v ní zasedá,“ neskrýval radost šéf rychnovské policie Zdeněk Hlaváček. Připomněl, že tento případ opět upozornil na mezery v činnosti sběren, kde mizí věci nesmírných hodnot. Hlaváček rovněž doplnil, že pachatelům prokázali pouze část jejich trestné činnosti a že policisté na tomto případu dále pracují.

Téměř roční, denní i noční čas právě i této kauze se svými kolegy věnoval komisař Richard Chaloupka, který získal ocenění Osobnost roku. U rychnovské kriminálky strávil čtvrtstoletí. Při vyšetřování násilné trestné činnosti patří podle Hlaváčka k nejlepším detektivům v republice. Případů viděl a vyšetřoval stovky, znalosti má podložené zkušenostmi: „Pracuje bez ohledu na čas a peníze, kdykoliv je k dispozici a především své práci rozumí,“ ztotožnil se s oceněním Hlaváček.

Richard Chaloupka si neumí představit, že by v životě dělal něco jiného. I když zhlédl mnoho nepěkných situací a často se pohybuje v oblasti nejbrutálnějších zločinů a nepříliš dobrého lidského jednání, nikdy ho to neodradilo. Jednoduché krédo své práce – pomáhat a snažit se, aby zločin byl potrestán – myslí bez příkras, s pokorou a vážně:

„Moje generace to měla v sobě, nikdo nám to nemusel říkat. Dopracovat se alespoň částečně v našich okresních podmínkách spravedlnosti a dostat pachatele tam, kam patří, je smysl mojí práce.“

Rychnovští policisté navázali na loňský úspěch, kdy komisař Roman Popiolek získal cenu Detektiv roku. (zen)