V prvním případě se jedná o zvlášť závažný zločin vraždy ze středy 18. ledna tohoto roku, která se stala v Týništi nad Orlicí. Při výslechu se šestatřicetiletý muž z Rychnovska doznal i k další, doposud neobjasněné vraždě z Olomouckého kraje z 30. září 2009.

Ve středu 18. 1. 2012 jsme přijali krátce před devátou hodinou ranní oznámení o nálezu mrtvé čtyřiasedmdesátileté ženy v jejím rodinném domě v Týništi nad Orlicí. Již od počátku vyšetřování pracovali kriminalisté mimo jiné i s verzí, že se žena mohla stát obětí násilného trestného činu. Úkony v trestním řízení zahájili nejprve pro podezření z trestného činu loupeže s následkem smrti. Již od prvních okamžiků vyšetřování bylo jasné, že se do jejího domu vloupal násilím, v té době ještě neznámý pachatel, s úmyslem ženu oloupit.

Týden po zahájení intenzivního vyšetřování zadrželi kriminalisté za pomoci zásahové jednotky podezřelého muže. Po provedení všech potřebných procesních úkonů a shromáždění důkazů překvalifikovali čin na zločin vraždy. Podařilo se jim prokázat, že muž stařenku zavraždil po té, co k ní v časných ranních hodinách přišel maskovaný kuklou a pod pohrůžkou nože ji donutil k vydání finanční hotovosti ve výši 7.500 Kč. V obavě z prozrazení a v úmyslu zakrýt předchozí trestnou činnost ji zamkl do skříně, kde se žena udusila.

Vyšetřováním vyšlo najevo, že se jedná o stejného muže, který je podezřelý, že na konci minulého roku 21. 12. 2011 již jednou tuto stařenku oloupil. Tehdy rovněž maskovaný kuklou s rukavicemi a s nožem v ruce vnikl násilným způsobem před šestou hodinou ranní do jejího domu. Žena mu i tehdy vydala finanční hotovost ve výši 9.400 Kč. Od té doby jsme po muži intenzivně pátrali.

V době, kdy kriminalisté muže po zadržení vyslýchali, měli již určité indicie, že by se mohlo jednat o stejného pachatele, který by mohl stát i za dosud neobjasněnou vraždou ze Sudkova na Šumperecku v Olomouckém kraji. Muž se k činu skutečně doznal a je tedy podezřelý, že 30. září 2009 zavraždil svého tehdy dvaasedmdesátiletého příbuzného v jeho domě. Jak sám uvedl, muž mu odmítl poskytnout finanční půjčku, proto ho napadl úderem pěstí do obličeje, pak ho rdousil a usmrtil. Odcizil nakonec 90.000 Kč. Stopy svého jednání se snažil zakrýt tím, že v domě založil požár.

Muž je obviněn z dvojnásobného zločinu vraždy, z dvojnásobného zločinu loupeže a přečinu porušování osobní svobody.

V průběhu několika hodin bude soudce okresního soudu rozhodovat o uvalení vazby. v případě uznání viny hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na 20 let, případně i trest výjimečný.