Podle obžaloby mu drogu ve studentském bytě v Hradci Králové nabídl dvacetiletý student Tomáš Langer. Státní zástupce ho viní ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policisté během vyšetřování zdokumentovali i více než 150 dalších případů, kdy Langer prodával marihuanu. Několikrát prodal nebo také zdarma podal svým přátelům i extázi.

„S obžalobou víceméně souhlasím,“ řekl před soudem Langer. Zemřelému prý rozdrtil a nasypal do kelímku standardní bezpečnou dávku extáze. Ve chvíli, kdy šel s ostatními kamarády kouřit, ale mladík vypil i další cizí kelímek. Později Langer zjistil, že chybí i dalších několik dávek extáze.

Poté, co poškozený začal mít zdravotní problémy, ho Langer společně kamarády vzal ven na vzduch. Všichni si podle svých slov v té době mysleli, že mladík v té době požil „pouze“ dvě dávky extáze a na čerstvém vzduchu se jeho stav zlepší. Přestože se tak nedělo a část cesty směrem do centra města ho jeden z chlapců dokonce musel nést na zádech, chlapci nezavolali záchranku. Tu zavolal až jeden z hostů jedné z hospod, kam se následně i s v té době už kolabujícím poškozeným vydali. Přes veškerou snahu lékařů v hradecké fakultní nemocnici mladý muž zhruba po devíti hodinách zemřel.

Podle znalce z oboru toxikologie byla dvakrát až třikrát překročena dávka extáze, kterou už odborníci považují za fatální. „Mladík byl těžce intoxikován. Muselo dojít k užití minimálně půl gramu extáze,“ řekl před soudem Martin Mžik. Podle znalkyně z oboru soudního lékařství Lenky Zátopkové byla vzhledem k extrémně vysoké dávce drogy možnost záchrany života krajně nepravděpodobná i v případě rychlejšího zásahu lékařů.

Jeden ze svědků, který od Langera nakupoval drogy vypověděl, že obžalovaný byl ve svém okolí známý jako dealer. „Ve škole se stalo známé, že se od něj dá koupit marihuana. Slyšel jsem, že se od něj dá sehnat i extáze,“ řekl svědek. Langer přitom studuje na prestižním výběrovém gymnáziu, kde má dobré studijní výsledky. Zástupkyně ředitele ho před soudem označila za slušného studenta. Že má Langer problém s drogami, nevěděla podle své výpovědi ani jeho matka. Těsně před osudnou nocí však Langer dostal kvůli kouření marihuany před školou a opisování ředitelskou důtku.

„Chtěl bych vrátit čas, aby se to nestalo. Lituju i prvního dne, kdy jsem vzal drogy,“ řekl včera Langer. V plánu má za několik měsíců maturitu a studovat by chtěl následně i medicínu. Zkřížit mu je ale může už dnešní rozsudek.