V čem se to projevuje? Averze začala podle všeho vlastně hned v momentě, kdy byl student z Hořic zadržen.

Kopali mě, dostal jsem obuškem

Tady startuje animozita mezi oběma stranami. On popisuje jednání policie jako zásah party drsňáků, kteří ho kopali, zasáhli paralyzérem a nasadili mu prakticky na celé tělo igelitový pytel.

Naproti tomu Jan Žerovnický, zkušený detektiv krajské policie, u soudu pronesl: „Ten zásah byl proveden naprosto profesionálně."

Přesto jeden spor našel, Nečesaný prý podle něj nepřijal fakt, že je zatčený, a vzpouzel se. „Ležel na břiše a nechtěl dát ruce dozadu, snažil se kleknout, vzepřít se, postavit se," popsal policista.

Proti tomu stojí mladíkova výpověď. Jeho slova jsou velmi kritická, podle nich proti němu policisté byli doslova brutální.

Nejprve ho prý po odchodu z domu, kde bydlel s babičkou a dědou, sledovala dodávka a později za ním vyskočil neoznačený (stejně jako auto) muž v modrém oblečení a čepici.

„Moje chyba byla, že jsem se rozběhl," uznal Nečesaný. „On mě doběhl, asi tam byla i nadávka ty zmr… Srazil mě obuškem na zem, začali do mě kopat a mlátit. Dali mi pouta a dvakrát paralyzérem. Pak mě táhli po zemi k autu."

Policisté na něj prý tlačili také při následujícím výslechu, aby se přiznal. Napít mu údajně dali až za dvě hodiny.

Dohodli se, tvrdí o kadeřnici

Nečesaní si stěžovali také na práci policistů při ohledání místa činu, ale jejich zlost vytryskla naplno především na začátku obnoveného procesu.

Napadená kadeřnice totiž ukázala na Nečesaného juniora: „On mi to udělal."

Ten poté na chodbě před soudní síní procedil mezi zuby: „Dohodla se s policisty."

Kde vzal toto přesvědčení? Podle všeho jde především o fakt, že policisté nabídli kvůli vysokému mediálnímu zájmu o tuto kauzu kadeřnici ochranu. A ona přiznala, že se za ní před časem stavili a ptali se, jak vše funguje.

„V tomto procesu je od začátku řízení mnoho nestandardních věcí," netajil rozhořčení Petr Dítě, jeden z advokátů Nečesaného juniora.

Nedůvěra žalované strany se projevuje i při samotném líčení. Soudce nařídil, že během přestávky si všichni – tedy veřejnost, obhájci, média i státná zástupkyně – musí odnést naprosto všechny věci. „Aby nevznikly nějaké problémy," vysvětlil Jiří Vacek.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY čtěte v tomto odkazu nebo také zde.

Co zaznělo za dva roky u soudů
• „Byl to on," ukázala předevčírem u krajského soudu na Lukáše Nečesaného kadeřnice, kterou v únoru 2013 kdosi brutálně napadl v salonu v Hořicích. Takto jasně se nikdy dříve nevyjádřila.
• „Jsem nevinný. Kadeřnice se domluvila s policisty. Když jsem jel podat svědectví na policii, nenapadlo mě, že se to obrátí proti mně," reagoval obžalovaný.
• „Pokud se bude opakovat takový verbální útok, nebudete vpuštěni do jednací síně," vzkázal soudce Jiří Vacek hloučku lidí, kteří o přestávce předvčerejšího jednání hrubě nadávali kadeřnici za její identifikaci pachatele.
• „Soudy si zcela účelně vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch," odůvodnil v květnu soudce Nejvyššího soudu Jan Bláha zrušení prvního rozsudku a obnovu procesu.
• „Můžete se stydět!" a „Chcípni," spílala rodina hradeckému soudu po vynesení prvního rozsudku, který Nečesanému vyměřil 16 let.
• „Je to komplot nesmyslných a předem připravených důkazů. Naši obhájci řekli, že se s takovou prasárnou, jakou předvedli hradečtí kriminalisté, během své dvacetileté praxe ještě nesetkali," řekl otec obviněného, ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.
• „Trváme na tom, že vyšetřování probíhalo zcela standardně a plně v souladu se zákonem," oponuje mluvčí policie Ivana Ježková.
• „Znám i babičku a dědu, u kterých Lukáš v Hořicích žil. Vím, že měl problémy v liberecké škole kvůli drogám, proto ho rodiče nechali studovat právě tady," řekla v anketě Deníku žena, která vídala Lukáše odmala a s jeho rodiči chodila do školy.

Bojuje za syna, ale i on má problém: Za úplatky 12 let?

Lukáš Nečesaný u Krajského soudu v Hradci Králové.Hradec Králové - Už dva a půl roku bojuje za rodinné jméno. Jenže válečné časy pro Luďka Nečesaného rozhodně neskončí ani rozsudkem, který padne v případu jeho syna Lukáše.

Ten znovu stojí před Krajským soudem v Hradci Králové kvůli pokusu o vraždu.

A do soudní síně usedá také jeho táta. Vedle sebe ženu Šárku, synovu novomanželku Veroniku i další příznivce mladého obžalovaného.

V hlavě se mu honí osud potomka, jenže do mysli se dozajista vkrádá také potíž, kvůli níž rezignoval z postup ředitele liberecké krajské nemocnice.

Nečesaný senior byl totiž policií obviněn z přijímání úplatku ve výši 23 milionů korun. Pokud mu bude vina, již samozřejmě odmítá, prokázána, hrozí mu až dvanáctileté vězení.

Jeho manželka Šárka s ním nesedí jen v jedné lavici u soudu, ale také ona je podle policie zapletena do úplatkářské kauzy. Přes její firmu totiž měl Nečesaný legalizovat výnosy 
z této hry. Ženě hrozí tři až osm let ve vězení.

Kauza Nečesaný senior se (logicky) vynořila při líčení s jeho synem. Během prvního dne na otce obžalovaného zamířily kamery a otázky týkající se korupčního problému.

Reakce byla bleskurychlá. Nejprve zachmuření, poté úsměv a odpověď: „Pánové, děkuji za otázky." Víc se nechtěl vyjadřovat.

Na konci července, kdy se jeho případ dostal na veřejnost a on nejprve na naléhání dozorčí rady liberecké nemocnice zůstal ve funkci, ale po pár dnech přece jen rezignoval, však spojil svoje obvinění s mediálně výrazným případem syna Lukáše.

Policie ho prý chce odstřihnout od financí, které vydává na synovu záchranu. Jen za advokáty, mezi nimiž jsou velká jména Petr Dítě či Oldřich Chudoba, měl utratit podle vlastních slov tři miliony.

„Policie mi zabavila 200 000 korun v hotovosti z trezoru, údajně že to má být nějaká záruka za škody, které jsem způsobil. Obstavili mi i účty," řekl Nečesaný. „V boji za syna mě to ale nezastaví," ujistil.

Obvinění Nečesaného má souviset s trestním oznámením, které na něj bylo podáno už před časem a týkalo se údajných úplatků za nákup zdravotnické techniky.

Podle Nečesaného však prošly několika audity včetně ministerstva financí a prověřovala je v minulosti i policie. „Na zakázky byly vypsány otevřené veřejné soutěže a hodnotící i výběrová komise vítěze doporučily k podpisu. Co může předseda představenstva udělat jiného než zakázku podepsat?" řekl.

Policii ale zaujal především ziskový progres firmy jeho ženy. Mělo jít o roky 2009 a 2010, kdy její společnost Sarmed zažila boom: tržby vystřelily 
z nuly na 19 milionů.

„Fakturovaná činnost společnosti Sarmed ve skutečnosti nikdy nebyla provedena a Šárka Nečesaná jako jednatelka společnosti vytvořila fiktivní nárok na svoji mzdu a na odměnu pro svého manžela Luďka Nečesaného," zanesli policisté do dokumentů.