Koupit si skvělý kabát od Burberryho a doplnit ho kabelkou značky Louis Vuitton jen za pár korun nebyl v obchůdku mladého Vietnamce v Hradci Králové žádný problém. V těchto dnech však spadla klec a prodejce zadrželi celníci spolu s kriminalisty. Vietnamec už byl obviněn z porušení práv k ochranné známce. Místo skvělého kšeftu teď může skončit až na dva roky za mřížemi.

Královéhradečtí celníci obchod pětadvacetiletého Vietnamce kontrolovali v loňském roce několikrát. Padělané zboží objevili volně uložené mezi dalšími věcmi na prodej.

„Zboží bylo opatřené cenovkami a neoprávněně také ochrannou známkou známých značek,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Burýšková. Kromě padělků oblečení celníci zajistili také rádoby značkové deky, nákupní tašky či peněženky. Pro děti nabízel obchodník padělky stavebnic Lego, karty Pokémon nebo samolepky s vyobrazením Shreka. Jako pravé chtěl prodávat i boty značky Crox.

„Muž je podezřelý, že padělané zboží prodával a skladoval nejméně od května do srpna loňského roku,“ dodala Burýšková. Celníci zabavili v obchodě zboží za 350 tisíc.

Podobný případ však není ojedinělý. Orlickoústečtí celníci zajistili nedávno v kontejneru dovezeném z Číny bezmála 15 tisíc kusů krátkých pánských kalhot s podezřením, že jde o padělky. V případě, že by se dostaly na trh, majiteli ochranné známky by vznikla škoda více než deset milionů.

„Balíky plné krátkých kalhot se nyní nacházejí ve skladu celního úřadu a zůstanou zde do doby, než se celý případ vyřeší. Skutečnost, že se opravdu jedná o padělky, může potvrdit až soud, a to v případě, že se majitel ochranné známky rozhodne bránit svá práva soudní cestou,“ uvedla mluvčí Celního ředitelství Hradec Králové Jitka Fajstavrová. Pražské firmě, která zboží do Česka dovezla, hrozí pokuta až sto tisíc.

Vloni celníci ve východních Čechách zajistili více než 311 tisíc kusů zboží, z čehož 267 tisíc kusů odhalili pracovníci Celního úřadu v Ústí nad Orlicí. Zabránili tak škodě, která by převyšovala 556 milionů.

Veškeré zboží, které se objeví v celních skladech, však nekončí pouze ve spalovnách. „Celníci se ho snaží nabízet dětským domovům, domovům pro seniory, kojeneckým ústavům, nemocnicím nebo charitativním organizacím. Vloni celníci předali téměř 12,5 tisíce kusů zboží osmadvaceti humanitárním organizacím,“ dodala Fajstavrová.

Jak se vloni celníci činili na východě Čech

- Do státního rozpočtu přispěli částkou ve výši 3 212 689 685 korun, která v sobě zahrnuje příjmy na cle a na daních. Je to téměř o 300 milionů více než v roce 2009. Bezmála milion korun celníci inkasovali na spotřební dani z vína, 101,5 milionu na spotřební dani z piva, 212 milionů na spotřební dani z lihu a lihovin, 35 milionů na spotřební dani z tabáku a tabákových výrobků a více než dvě miliardy na spotřební dani z minerálních olejů.

- Při kontrolách bylo zajištěno více než 311 tisíc kusů padělaného zboží. Možná způsobená škoda byla vyčíslena na 556 milionů korun.

- Celní úřady ve 185 případech kontrolovaly, jestli pracující cizinci dodržují všechny předpisy a nařízení. Ze 758 zkontrolovaných jich 222 pracovalo načerno. Na žebříčku nelegálně pracujících zaujímají první místo Ukrajinci a dále Vietnamci, Moldavané, Makedonci, Arméci, Rumuni a Bangladéšané.

- Celníci zkontrolovali téměř 60 tisíc vozidel a zjistili více než 1,5 tisíce porušení předpisů. Za ně uložili sankce v podobě pokut a kaucí ve výši 1,8 milionu. Při kontrolách také zajistili 2549 litrů lihu a lihovin, 93 868 litrů minerálních olejů a paliv, 1050 kg tabáku, 617 480 kusů tabákových výrobků, 201 155 kusů výrobků podezřelých z porušení práv duševního vlastnictví a více než 16 tisíc tablet léků s pseudoefedrinem.