Hodně stručný úvod mělo středeční hlavní líčení u Krajského soudu v Hradci Králové vedené s Pavolem Krágou, Martinou Korejtkovou a Emou Balázsovou, kteří čelí obžalobě ze spáchání trestného činu obchodování s lidmi.

Na lavici obžalovaných nakonec usedla jen dvojice Krága, Korejtková, jež byla ve vazbě. Ema Balázsová se ani nedostavila. Navíc oba obžalovaní se rozhodli nevypovídat. Shodně však stále tvrdí, že jsou nevinní.

Podle státního zástupce Milana Šimka všichni tři obžalovaní v roce 2008 po společné dohodě využili tíživých osobních a majetkových poměrů dvou žen. První z nich pod pohrůžkou násilí donutili odjet do Vídně, kde měla pracovat jako prostitutka. Žena však svého druhého zákazníka odmítla, přesto, že ji zbili. Protože se i nadále vzpírala práci prostitutky, odvezli ji obžalovaní domů.

Krágu a Korejtkovou obžaloba viní také z toho, že v lednu 2009 vylákali do Anglie další poškozenou, které slíbili práci v pekárně. „Ženě i přes její nesouhlas pod pohrůžkou možného bití nařídili, aby začala provozovat prostituci,“ stojí ve spise.

Žena poté podle obžaloby provozovala prostituci až do konce dubna 2009. Vrátit zpět domů se jí podařilo až v květnu. Dodnes má v důsledku jednání obžalovaných psychické problémy.

„Vše je založeno na lživých tvrzeních,“ uvedla Martina Korejtková v žádosti o přerušení hlavního líčení, kterou soudu předložila. Ta také tvrdila, že není spokojená s tím, jak s ní její obhájce spolupracuje. Předseda senátu Miroslav Mjartan však po vyjádření státního zástupce i obhájce Korejtkové žádosti nevyhověl. „Nejsou k tomu žádné zákonem dané důvody,“ konstatoval.

Vzhledem k tomu, že oba z obžalovaných odmítli vypovídat, soud tak citoval z výpovědí v přípravném řízení. Krága tehdy uvedl, že nikdy ani jednu z poškozených k ničemu nenutil, a že jim chtěli s Korejtkovou naopak pomoct.

„Nevěděl jsem ani o tom, že by provozovaly prostituci,“ tvrdil Krága policii. Obžalovaná se doznala, že obě ženy zná, ale ani ona nikoho k ničemu nenutila.

Hlavní líčení bude u krajského soudu pokračovat až do konce týdne a poté také závěrem ledna. V případě uznání viny obžalovaným hrozí až dvanáct let vězení.

Dva případy v jednom dni…

Nejen kauza s obžalovanými Pavolem Krágou, Martinou Korejtkovou a Emou Balázsovou zaměstnávala ve středu soudce Krajského soudu v Hradci Králové.

Jen o patro níž, v jednací síni s číslem dvě na dveřích, usedli na lavici obžalovaných Ladislav Kováč, Ilona Gabčová, Vojtěch Lakatoš a Jakub Sivák. Stejně jako první zmíněný trojlístek i oni čelí obžalobě z obchodování s lidmi.

Čtveřice podle spisu dívkám ze sociálně slabých rodin slibovala dobře placenou práci barmanky v Čechách či v zahraničí. Místo toho je však údajně nutili k prostituci a to i pod pohrůžkami násilí.

Často ženám podle obžaloby sebrali jejich doklady a veškeré osobní věci, aby se nemohly dát na útěk nebo jinak bránit. Jejich obětí je ve spise uvedeno sedm. I tady se líčení protáhne nejméně do konce ledna.