Na Rychnovsku to není první takový případ, ale vyzkoušená taktika na důvěřivé lidi stále zabírá.

"Dosud neznámý pachatel měl nabízet na internetu štěně psa, konkrétně hladkosrstého jezevčíka. Poškozená žena měla za štěně zaplatit zálohu 2 tisíce korun. Jelikož však bylo ze zahraničí, bylo potřeba zaplatit další výdaje za jeho převoz. Mladá žena peníze postupně v sedmi platbách odeslala. Prodejce s ní následně přestal komunikovat a do dnešního dne nedošlo k předání psa ani k vrácení peněz ve výši více než 34 tisíc korun," sdělila policejní mluvčí Lucie Konečná.

Rychnovští policisté věc vyšetřují jako podezření ze spáchání trestného činu podvod. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení trest hrozí pachateli až dva roky vězení. Policie všechny upozorňuje, aby byli při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřili si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.

Ilustrační foto
Pejsek z Ukrajiny nedorazil. Žena tak přišla téměř o čtyřicet tisíc

Několik rad při nákupu přes internet:

Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.

Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.

Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!

Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.

Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii. (Zdroj: Policie ČR)