Recepcí budovy prošlo včera na sedm set návštěvníků. Dopoledními hosty byly hlavně delegace ze základních a středních škol rychnovského regionu. „Akci jsme s týdenním předstihem připravili i ke dni policie. Jejím smyslem je přiblížit naši práci, ukázat lidskou tvář a mezi studenty najít potenciální policisty,“ uvedl včera Zdeněk Hlaváček, ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov nad Kněžnou.

Do rolí průvodců jednotlivých skupin návštěvníků se zapojily desítky policistů. Ti, kteří neprovázeli, měli za úkol hostům přiblížit práci jednotlivých složek policie. Velkým lákadlem byly i samotné ukázky.

Hned v recepci čekala příchozí soukromá expozice jednoho z policistů, který sbírá uniformy, zbraně, dokumentaci, fotografie a další věci spojené s četnictvem a policií. Před vchodem zase návštěvníci viděli radar a jeho příslušenství. Policisté je zasvětili do činnosti „dopraváků“.

Na dvoře se zase odehrávala ukázka výcviku služebních psů. „Pes má sto padesátkrát vyvinutější čich než my lidé,“ prozradil hostům mimo jiné psovod Jan Valenta. Především dětští návštěvníci ocenili stoprocentní poslušnost čtyřnohého „policisty“, kterého si mohli také pohladit.

Policisté pořádkové jednotky zase ukázkou přiblížili veřejnosti svou práci. Jsou povoláváni i na různé demonstrace a podobně.

Řadě dotazů čelil pardubický pyrotechnik, který s sebou přivezl mnoho zajímavých věcí včetně robota s kamerou na prozkoumávání terénu, kde mohou být výbušniny.

Zájem byl i o zbraně. Petr Kopecký příchozím ukázal část zbraní zakázaných, kam patří například samopal, a zbraně, na něž držitel potřebuje povolení, to jsou např. revolvery.

Kriminalisté návštěvníkům předvedli sestavování podobizny údajného pachatele. Příchozí se mohli dovědět o úspěších v raziích na drogové dealery, ale i o dopadení podvodníků, kteří mají na svém kontě milionové podvody, a o odhalení pachatelů násilné činnosti.

Úspěch sklidili i dva policisté, kteří demonstrovali praktičnost policejní sebeobrany, řada jejíchž prvků pochází z bojového umění Tokui – do.