Vykradený automat na svíčky, kytky z hrobů opět v prodeji, odnesené urny…

„Už jsme zvýšili kontroly na hřbitově. Tenhle trend držíme pravidelně do Vánoc,“ uvedl Petr Černohorský, velitel kosteleckých strážníků.

Také na rychnovském hřbitově mohou občané zaznamenat strážníky zdejší Městské policie, kteří tudy budou pravidelně procházet. „Z minulosti máme špatné zkušenosti jak s vandaly, tak zloději,“ vysvětlil Ladislav Chmelík, velitel strážníků. Pokračoval, že řešili případ, kdy se z hrobů ztrácely květiny. „Nakonec se ukázalo, že jedna povedená dvojice se neštítila okrádat mrtvé a kytky dokonce prodávala na rychnovském náměstí,“ vzpomněl Chmelík.
Také Martin Štěpán, velitel týnišťských strážníků, přiznal, že hřbitov je poměrně častým místem, kde vandalové řádí. „Hřbitov je součástí standardních obchůzek celoročně. O vandalech víme, lidé nám i hlásí případy, kdy jim co zmizí z hrobů. Nejvíce se opravdu krade v době, kdy jsou dušičky a všichni na mrtvé vzpomínají,“ vyjádřil se Štěpán.

Stejný postoj jako zmíněné Městské policie zaujímají i dobrušští strážníci. „Hřbitov jsme začali více sledovat. To patří k dušičkovému období,“ prozradil velitel Luboš Adamec. V Dobrušce však tolik nebojují s vandaly, jako se zloději, kteří čekají na příležitost. Posledním vandalským kouskem na hřbitově byl vykradený a poškozený automat na hřbitovní svíčky. „My spíš každoročně v tuto dobu řešíme krádeže. Zloději využívají nepozornosti lidí, kteří si upravují hroby zesnulých a tolik nesledují své kabelky a podobně. Každý rok je u hřbitova také vykradené alespoň jedno auto,“ informoval Adamec.
Na krádeže kabelek upozorňují i další strážníci a apelují na občany, aby si na věci na hřbitovech dávali pozor.

Poslední vandalský případ nyní řeší Policie ČR. V Rybné nad Zdobnicí zloděj ukradl schránku ze švédské žuly i s třemi urnami. Škoda přesahuje dvacet tisíc korun. „I když byla ta žula drahá, v tuto chvíli nám o ni nejde. Pro nás moc znamenaly ty urny, rádi bychom je získali zpátky,“ říká Vladimíra Koželuhová.

O drtivé většině krádeží a vandalství se policie ani nedoví. Mnozí pozůstalí řadu událostí ani nehlásí. „Pravidelně měsíc co měsíc vyměňuji lucerničku na hrobě, nebo ji vozím ke sklenáři. Někdo se baví tím, že rozbíjí skla. Zažila jsem i ztrátu nádherné řezané kytky, ale vpodstatě jde o drobnosti a policie by stím nic nenadělala. Mě to však mrzí moc. Co je to za lidi, co dokáží okrádat mrtvé?“ ptá se Božena Šrámková zRychnovska. Na hrobě mé zesnulé manželky jsem vyměnil snad deset váz ve velmi krátké době. Při jedné návštěvě jsem potkal skupinku asi dvanáctiletých kluků jak šli hrob od hrobu a kopali právě do skleněných váz. To mě rozčílilo. Vím, že se to nemá, ale jednoho kluka jsem popadl a pořádně proplesknul a pohrozil, že to řeknu doma, i když nevím, kdo to byl. Pravdou je, že pak byl klid. Pro jistotu jsem si však koupil vázu kameninovou,“ popsal svou zkušenost Jaroslav K.