„Šestatřicetiletého muže kriminalisté viní za to, že si už od roku 2015 do současné doby postupně opatřil nejméně 16,5 kg plastické trhaviny a 35 kg průmyslové trhaviny zvané Perunit společně s rozbuškami,“ sdělil policejní mluvčí Lukáš Vincenc a doplnil, že k těmto prostředkům měl mít přístup díky výkonu své profese v kamenolomech na různých místech ČR.

Trhavinu následně odvážel do místa svého bydliště, kde ji skladoval v garážích, ale i ve svém bytě. „Vzhledem k jeho pohybu v okruhu osob se stejnými zájmy, jako je těžba kamene, měl trhavinu včetně rozbušek následně distribuovat dalším třem mužům ve věku 48, 39 a 35 let,“ uvedl mluvčí.

Kriminalisté po vyhodnocení veškerých důkazních prostředků a okolností čtveřici mužů zadrželi. Následně u nich provedli důkladné domovní prohlídky bytových i nebytových prostor (vozidel), které probíhaly napříč Královéhradeckým, Libereckým a Středočeským krajem. Při nich zajistili téměř 4 kg plastické trhaviny, 35 kg sypké průmyslové trhaviny a na tři desítky rozbušek. První z mužů navíc nelegálně přechovával brokovnici. Tu u něho policisté zajistili téměř s dvaceti náboji.

"Při dalším šetření ještě vyplynulo, že si měl opatřit starý minometný granát a ten schovat v jednom z kamenolomů ve Středočeském kraji, kam ho převezl na svém motocyklu. Při výslechu pak kriminalistům označil místo uschování. K následnému zajištění granátu také okamžitě vyjel pyrotechnik, který vyhodnotil, že jeho technický stav je špatný a granát odstřelil přímo na místě. Muž tak při převozu a manipulaci s ním poměrně riskoval," upozornil mluvčí. Naštěstí se nikomu nic nestalo a pyrotechnik granát bezpečně zneškodnil.

„Oblast této trestné činnosti skýtá nemalé potenciální ohrožení pro veřejnost, ale i pro zasahující policisty. Zásah byl proveden ve velice krátkém čase, s maximálním důrazem na bezpečnost pro veřejnost nacházející se v okolí. Příprava a samotná realizace zásahu s takto nebezpečným materiálem vyžaduje pro policisty vždy notnou dávku profesionality, předvídání a obezřetnosti. V daném okamžiku na sebe přebírají velkou dávku odpovědnosti,“ dodává Pavel Škandera, ředitel územního odboru Trutnov.

V rámci vyšetřování kriminalisté také prověřují, zda se muži nedopustili ještě trestného činu obecné ohrožení, neboť vzhledem k velkému množství a neodbornému způsobu přechovávaní trhaviny, kterou například delší dobu nechali v autě v obydlené oblasti, mohlo za určitých podmínek dojít k iniciaci. U jednoho z obviněných pyrotechnik navíc zajistil plastickou trhavinu v rizikovém stavu a její zajištění tak přišlo v nejvyšší čas.

Muži jsou dále stíháni na svobodě a nyní jim v případě odsouzení hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.