Podle hasičů nejvíce požárů vzniká právě při pálení suché trávy, spalování listí a větví stromků. Takto založený oheň se může díky silnému větru rychle rozšířit a napáchat značné škody. Pálení většího množství trávy je tedy dobré předem ohlásit na operační středisko Hasičského záchranného sboru a zabránit tak zbytečnému výjezdu jednotek.

Plošné vypalování porostu je zakázáno celoročně a hasičský záchranný sbor může uložit viníkovi pokutu až 25 tisíc korun. „V České republice byly zaznamenány i případy, že starší lidé před ohněm, který se rychle šířil, nestačili utéct a zaplatili za to životem,“ uvedl vyšetřovatel příčin požárů HZS Rychnov nad Kněžnou Jiří Václavík.

Velké opatrnosti by se mělo dbát hlavně v případě dlouhotrvajících veder. Po období těchto klimatických podmínek by se měly dodržovat pravidla jako je zákaz kouření v přírodě, rozdělování a udržování otevřeného ohně na lesních pozemcích a rozdělávat oheň jen v místech tomu určených.

V nařízení Královéhradeckého kraje jsou stanoveny podmínky k zabezpečení požární ochrany v době největšího nebezpečí. Každý běžný občan v předpise najde pravidla, které je nutno dodržet.