Policii ani soudům se většinou příčiny rodinných neshod řešit nepodaří.
Zástupce vedoucí obvodního oddělení v Rychnově nad Kněžnou Miloslav Šíba konstatoval, že podobné případy policie řeší průměrně dvakrát do měsíce: „Jsou ale různá období, někdy k rodinným neshodám vyjíždíme až třikrát týdně.“
Stejné výjezdy mají i městští policisté z jiných lokalit. „Výjezdy k podobným událostem jsou běžné. Ale ani my ani žádný soud v podstatě příčinu sporů nemůže vyřešit definitivně,“ říká týnišťský policista Martin Kudláček. „Jde jak o spory mezi partnery, tak máme například dlouhodobý konflikt mezi otcem, bývalou ženou a dcerou,“ dodává. Policii volá většinou napadený člen rodiny, případně sousedi, když je ruší hluk.
Psycholog manželské poradny Oldřich Kaloč ze své praxe soudí, že hrubé jednání je přítomno ve všech narušených vztazích: „Téměř každá dvojice, která přijde do poradny, za sebou minimálně verbální hrubosti má. Většinou krizi chtějí řešit ženy, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy útočníkem je právě žena.“
Miloslav Šíbá říká, že je třeba rozlišovat mezi typy přestupků: „O domácí násilí jde v případě, že pár má stejné trvalé bydliště. Pak lze od 1. ledna použít i institut vykázání z domu. Pokud mají odlišná bydliště, pak může jít o ublížení na zdraví nebo jiné trestné činy. Situace je ještě komplikovanější, pokud jsou v rodině děti do 15 let,“ dodává.