K loupežím a krádežím došlo od března 2008 do července 2009 na Náchodsku a Trutnovsku. Gang sedmi mladíků přepadl podle obžaloby dvě benzinové pumpy, dvě herny a čtyři bary. Vykrádal i stánky a obchody.

Mladíci ve věku od devatenácti do pětadvaceti let, se na loupeže pečlivě připravovali. S kuklami na obličeji a v kapucích, byli také vyzbrojeni. V místě loupeže téměř vždy jeden hlídal a další seděl v autě, připraveném k útěku. Na oběti pak mířili samopalem, plynovou pistolí a použili i slzný plyn
První přepadení uskutečnili v březnu 2008 ve Rtyni v Podkrkonoší, kde vtrhli do benzinové stanice Robin Oil. Dovnitř šli ve třech, maskovaní kuklami. Na obsluhu namířil jeden z trojice samopal a požadoval peníze. Muž výhrůžkám podlehl a lupičům vydal 13 tisíc korun. I přesto inkasoval dávku slzného plynu do obličeje.

V červnu 2009 se trojice lupičů vydala do herny Viktorka v České Skalici. Scénář byl stejný. Maskovaní kuklami vykopli vstupní dveře a na obsluhu vytáhli airsoftovou pistoli. Barman po výhrůžkách a úderu do hlavy vydal kasírtašku. Pak otevřel i trezor a vydal i další peníze. Lupiči získali 54 tisíc korun.

V červenci 2009 následovalo přepadení herny Jupiter v Hronově. Do herny šli dva. Na místo dorazili osobním vozem Fiat Punto. Jeden z lupičů pak pod namířenou plynovou pistolí donutil dvě provozní baru vydat peníze. Lupiči se tak zmocnili 32 tisíc korun.

Ženy se nezalekly

Další přepadení se odehrálo ve dvou, v baru Murphys v České Skalici. Jeden z lupičů namířil na servírku plynovou pistoli. Když odmítla peníze vydat, vystřelil dva metry od jejího obličeje. Nakonec lupiči s nepořízenou uprchli. Neúspěchem skončila i loupež na Silvestra 2008, kam se vydal jen jediný z lupičů. Cílem bylo vyloupit pumpu v Říkově u České Skalice. Když čerpadlář vyšel ven, namířil na něj plynovou pistoli. Když viděl, že má jen stokorunu, vytrhl mu ji a zmizel. Asi nejsmělejší loupeží byla ta, ke které došlo loni v červenci v baru U Žižky v Meziměstí. Dva z lupičů se vydali do baru, kde pracovala sestra jednoho z nich. Ze strachu, že je pozná, bratr nemluvil vůbec. Druhý z lupičů žádal peníze slovensky. Lup představoval téměř 35 tisíc korun.

Debaklem skončilo přepadení z března 2009, ve Rtyni v Podkrkonoší, v herně U Žižky. Pětice mladíků, po pečlivém rozdělení úkolů, si brousila zuby na tučný balík peněz. A i když hrozila samopalem a slzným plynem, neuspěla. Další z přepadených žen se nezalekla a peníze odmítla vydat. Lupiči tak odešli bez jediné koruny.

Cigarety prodali, pendreky snědli

Větší část trestné činnosti gangu, celkem dvacet případů, pak tvoří krádeže a vloupání do prodejen a stánků. Po návštěvě obžalovaných mizely hlavně cukrovinky, alkohol a cigarety. „Cigarety jsme dali do jednoho z barů v Polici nad Metují,“ přiznal obchod s kradeným zbožím jeden z obžalovaných, Pavel Weiss. „Prodali je a nám dali peníze,“ dodal. Jindy však kradli zboží, které se prodává hůř. Když se v červenci 2008 vloupali do areálu koupaliště v Meziměstí, našli 300 kusů ovocného pendreku.

Obžalovaný Michal Kužel u soudu popřel, že by cukrovinky prodali. „Všechny jsme je snědli,“ přesvědčoval udivený soud. Soud včera vyslýchal především obžalované. Rozsudek tak lze očekávat až za několik dní.