Ani zarputilé zatloukání nepomohlo dvacetiletému Slovákovi Jánu Papikovi k záchraně od vězení. Spíš naopak. Krajský soud v Hradci Králové hove středu 22. červnaposlal za rvačku, při níž napadl a pobodal jednoho muže, na pět let do vězení. Navíc se po dobu deseti let nesmí objevit na území České republiky.

Jeho kolega, třiadvacetiletý Martin Vranečka, vyvázl s tříletým trestem odloženým na zkušební dobu pěti let. Do Čech se nepodívá po dobu pěti let. Rozsudek však není pravomocný. Oba obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

„Skutkový děj se podle senátu podařilo prokázat. Je zcela jednoznačné, že zranění nemohl poškozený utrpět již při potyčce před hotelem, ale až následně na místě, kdy byli přítomni kromě něho oba obžalovaní,“ uvedl v odůvodnění rozsudku předseda senátu Miroslav Mjartan. K zločinu, za nějž byli muži odsouzeni, došlo vloni v dubnu v Ledči nad Sázavou. Skupinka Čechů a Slováků tady v jednom z podniků vesele popíjela. Jenže nakonec se strhla „bratrská“ bitka.

Obžalovaní začali od místa potyčky pronásledovat poškozeného muže, kterého dostihli po několika stovkách metrů. „Ján Papik poškozenému podrazil nohu, a ten upadl na zem. Jakmile se postavil, obžalovaný na muže zaútočil nožem. Poškozený nůž zachytil a zabránil tak poranění. Papik však nůž vytrhl a výpad provedl znovu. Muž opět nůž zastavil,“ píše se v obžalobě.

V ten okamžik doběhl na místo i druhý obžalovaný, Martin Vranečka, který poškozeného udeřil zezadu do krku. Ten se skácel na kolena a pustil nůž. Poté už bylo vše velmi rychlé. Papik bodal muže do ruky, kterou si chránil hlavu a Vranečka ho dál napadal kopy a údery. Bezmocný muž se schoulil na zemi do klubíčka a v ten okamžik mu Papik zasadil tři bodné rány. „Poškozený okamžitě začal volat, že je bodán, přičemž Vranečka si všiml, že Papik drží v ruce nůž a již se napřahuje k úderu směřujícímu do oblasti zátylku. V ten okamžik vložil Vranečka do rány svou ruku, přičemž sám utrpěl bodné poranění,“ uvádí obžaloba.

Právě tento moment pomohl Martinu Vranečkovi k tomu, aby nad ním soud vyslovil podmíněný trest. „Senát vzal v úvahu doznání obžalovaného, projevenou lítost a také snahu zabránit dalšímu zranění poškozeného,“ upřesnil předseda senátu Miroslav Mjartan. Přitom poslední rána mohla být smrtící.

Ján Papik se k činu nedoznal a až do konce popíral, že by něco takové udělal. To také hovořilo v jeho neprospěch. Přesto mu byl uložen trest na spodní hranici sazby, a to především proto, že jeho věk je blízký věku mladistvého.

Jaká zranění poškozený muž utrpěl
Oběť utrpěla tři bodné rány, a to přesně:
- při horním zevním okraji levé lopatky, délky 2 cm
- ve střední části krajiny levé lopatky, délky 1,5 cm
- od horního vnitřního okraje levé lopatky, délky 1,5 cm

Dále muž utrpěl tenzí pneumotorax, dvě řezné rány kůže dlaně pravé ruky pronikající hluboko do podkoží a dvě příčně uložené řezné rány kůže malíkové hrany levého předloktí pronikající podkožím až k okostici loketní kosti.
Poranění si vyžádala více než týdenní léčení. Navíc zejména pronikající poranění hrudní stěny bylo život poškozeného ohrožující poranění, vyžadující včasné lékařské ošetření.