Dvě facky a chvíle, kdy neudržel nervy na uzdě, můžou dvaatřicetiletého Petra Vašinu dostat za mříže. Mladý muž včera stanul před Krajským soudem v Hradci Králové, kde musel vysvětlit, proč v únoru letošního roku uhodil do obličeje teprve patnáctiměsíční batole, které měl svěřené k hlídání. K ataku došlo v Broumově na Náchodsku.

Drobný muž nic nezastíral a hned na úvod líčení se doznal. Rozhodně však odmítl, že by chtěl chlapečkovi nějak ublížit nebo ho vážně zranit. „V tu chvíli jsem vůbec nevnímal, že bych mu mohl ublížit,“ uvedl obžalovaný, který sám má dvě děti. Těm prý nikdy neublížil.

Onen osudný den však nebyl zrovna jeho šťastný den. V bytě byl s malým hochem sám. Měl ho pohlídat a postarat se o něj. Žena, u níž zrovna bydlel a jejíž dítě hlídal, odjela do výchovného ústavu, kde bylo umístěno její další dítě. Celý den probíhal podle obžalovaného naprosto v klidu. K nešťastné události došlo až večer.

„Chlapce jsem nakrmil a nechal jsem ho, aby si hrál jako vždycky v ložnici. Já šel umýt nádobí. On ale najednou začal pofňukávat a nakonec strašně plakal a vztekal se. Snažil jsem se ho uklidnit, ale nic nezabíralo. Byl jsem už taky nervózní, kde je jeho matka, jelikož už bylo pozdě a měl jsem strach, aby se jí něco nestalo. Pak ve mně bouchly saze, a když chlapeček pořád brečel, dal jsem mu dvě facky z každé strany. Při té druhé upadl na zem a praštil se o pelest postele,“ vypověděl Petr Vašina.

Hned poté si prý uvědomil, co udělal a vzal batole do náručí, aby ho utišil. „Celou dobu jsem si s ním hrál, než usnul. Pak jsem ho hlídal i celou noc, aby se mu nic nestalo,“ dodal obžalovaný. Matka hocha se vrátila až druhý den ráno. Obžalovaný jí tvrdil, že se dítě uhodilo, když samo upadlo.

„Nikdy mi neřekl, co se skutečně stalo. Syn ho měl rád a Petr se k němu nikdy nechoval hrubě. Ani po tomhle incidentu se malý k němu nechoval jinak. Měl modřiny v obličeji, ale byl normálně veselý a nic ho nebolelo,“ uvedla matka napadeného dítěte.

Na celý případ upozornila sociální pracovnice, která k ženě pravidelně docházela. Z jejího podnětu se také rozjelo policejní vyšetřování. Podle spisu měl hoch četné krevní výrony a podlitiny. Obžaloba také tvrdí, že muž batole napadl, ačkoliv věděl, že by mu tím s ohledem na jeho nízkou fyzickou a motorickou vyspělost mohl způsobit i závažná život ohrožující poranění.

Ženě byl pravomocným rozhodnutím chlapec, který zranění utrpěl, odebrán a umístěn do dětského domova. Žena má takto v domovech a jiných ústavech šest dětí. Jeden z potomků je již dospělý a o poslední dítě, jež porodila v dubnu, se stará.

Obžalovaný již byl v minulosti soudně pětkrát trestaný. Naposledy mu byla uložena podmínka za opilství, která ještě neskončila. Několikrát se také léčil na psychiatrii. Nyní mu hrozí ze pokus těžkého ublížení na zdraví až dvanáct let.