Pavel Z. podal koncem minulého týdne trestní oznámení pro podvod na Obvodním oddělení Policie ČR v Opočně. Po rozhodnutí okresního i krajského soudu má dojít k dražbě jeho majetku. Odsouzenému, který si v současnosti odpykává trest za pašování kokainu, má zaplatit za část dodávky kávy. Ta před lety propadla státu jako důkaz pro trestní věc, policie ji zabavila, protože v zásilce se nacházela velká dodávka kokainu. „Trestní oznámení jsem podal,“ potvrdil Deníku pavel Z., „nevěřil jsem, že by k něčemu takovému mohlo dojít,“ dodává a vysvětluje, že se míní takto proti vykonání exekuce bránit na radu právníka a nyní nechá konat policii.

Zástupce vedoucího rychnovské kriminálky Vladimír Vach uvedl, že trestní oznámení policie přijala: „Vyžádali jsme si další podklady a podle toho budeme případ posuzovat,“ řekl kriminalista a doplnil, že dále věc nemůže komentovat.

Tato kauza byla v tuzemsku označována za případ nejslavnějšího drogového bosse všech dob, který byl k vyšetřování a pozdějšímu výkonu trestu eskortován z Kolumbijské republiky. „Případ si pamatuji, bylo mi tehdy šestnáct let. Urbanova pražírna kávy stávala kousek od Trčkova náměstí. Kamion s kávou tehdy, myslím, zadrželi mezi Opočnem a Českým Meziříčím,“ vzpomíná obyvatel Opočna, že se o případu v okolí hodně hovořilo.

Jako státní zástupce na něm tehdy pracoval dnešní rychnovský senátor Miroslav Antl. „Pan Pavel Z. z Opočna tehdy v případu potvrzoval to, co bylo logické, že byl odběratelem kávy. Václav N. – U. dostal čtrnáct a půl roku,“ potvrdil Antl. Sám nedávno v Senátu Parlamentu ČR zdůvodňoval, proč je potřeba stanovit přísnější tresty pro mezinárodní drogové delikty, a tímto konkrétním případem Václava N. – U. z Opočna právě argumentoval. „On teď paradoxně ještě z vězení pronásleduje svědky. Pokud by po někom měl chtít zaplatit část kávy, pak po státu, kterému propadla,“ míní Antl. Celý případ podrobně popsal ve své předvolební publikaci. Uvádí v ní mimo jiné, že Václav N. – U. byl rozsudkem Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 26. 3. 2001 uznán vinným nejzávažnějším drogovým trestným činem nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a byl mu uložen trest odnětí svobody čtrnácti roků a šesti měsíců. Antl se tehdy proti rozsudku odvolal, požadoval co nejpřísnější trest do nejpřísnější věznice, protože mělo jít o „historicky dosud největšího drogového gaunera“. Vrchní soud v Praze tehdy zpřísnil výkon trestu o přísnější věznici.