Ve středu bude před Krajský soud v Hradci Králové předveden 36letý Radek Charvát, který vloni v lednu podle kriminalistů brutálně zbil 57letého majitele rodinného domku v Nové Vsi na Rychnovsku, u něhož bydlel. V domnění, že ho zabil, pak hodil jeho tělo do žumpy na zahradě.

Muž však v té době ještě byl pouze v bezvědomí a uprostřed výkalů v jen půl metru široké a 2,2 metru hluboké žumpě zemřel na podchlazení. Podle lékařů umíral několik hodin. Pokud by mu byla poskytnuta lékařská pomoc, mohl by žít. Vrah v domku pak ještě měsíc bydlel, než policisté, jež po něm kvůli jeho předchozí trestné činnosti pátrali, učinili v polovině února na zahradě čirou náhodou hrůzný nález. Všem známým i rodině přitom pachatel tvrdil, že pan domácí žije a je zdravý.

„Když se muž nedostavil na policii na základě předvolání k výpovědi pro předchozí těžké ublížení na zdraví, začali ho policisté shánět. Hlídka policistů z Týniště nad Orlicí jeho oběť nalezla při důkladné prohlídce okolí domku v septiku. Podezřelý byl zadržen ještě týž den, v minulosti byl již opakovaně odsouzen pro trestný činu majetkového charakteru. K činu se nedoznává, s policisty nespolupracuje a odmítl i vyšetření na detektoru lži," řekla po po půl roku trvajících výsleších policejní mluvčí Ivana Ježková.

Charvátovi hrozí 18 let vězení. Je obžalován nejen z pokusu vraždy a usmrcení z nedbalosti, ale i z těžkého ublížení na zdraví. Toho se měl dopustit už měsíc před vraždou, kdy pana domácího poprvé brutálně zbil a způsobil mu těžká zranění. Tehdy mu ještě zavolal záchranku. Po dvoutýdenní hospitalizaci v nemocnici byl propuštěn do domácího léčení, což se mu pár dní poté stalo osudným…

Čím zabil?

Policii se přes půlroční vyšetřování případu nepodařilo kvůli zatvrzelému mlčení obviněného zjistit například zbraně, kterými Charvát podle obžaloby způsobil 57letému muži jeho těžká zranění při prvním i při druhém, tehdy už smrtelném útoku.

Obviněný se ke své oběti nastěhoval v září 2014 a od počátku ji slovně a pak i fyzicky napadal. „Jedná se o osobnost prudce agresivní povahy se silnou závislostí na alkoholu. Jeho útoky vyvrcholily v polovině prosince 2014, kdy starší muž skončil v bezvědomí s tříštivými zlomeninami lebečních kostí. Bezvládného těžce zraněného muže nechal ležet doma bez pomoci a odešel do restaurace. Lékařskou pomoc přivolal až po intervenci jednoho ze svědků, který ho upozornil, že pokud muž zemře, bude souzen pro vraždu," uvedla Ježková.

V žumpě ještě žil

Po propuštění zraněného muže z nemocnice však útoky pokračovaly. Až do toho osudného. „V přesně nezjištěné době od 31. 12. 2014 do 31. 1. 2015, v doposud na přesně nezjištěném místě, s nejvyšší pravděpodobností v obývacím pokoji, z důvodu osobních sporů fyzicky napadl poškozeného v nepřímém úmyslu usmrtit. Učinil tak nezjištěným předmětem, kterým způsobil nejméně osm tržnězhmožděných ran; a to v oblasti hlavy, a to vpáčenou zlomeninu šupiny levé čelní kosti, ložiska podpavučnicového krvácení na spodině levého čelního a spánkového laloku mozku a nad zadním polem pravé polokoule mozečku a ložiska povrchního zhmoždění na spodině levého čelního a spánkového laloku mozku," píše se v obžalobě. Pak muže hodil do žumpy a přikryl ji betonovým poklopem.