Krajský soud v Hradci Králové včera zprostil obžaloby z podvodu 46letého Jana Ficka z Náchodska a všechny věřitele odkázal na občanskoprávní soud, kde své pohledávky mohou vymáhat. Zatímco Ficek, který se v minulosti léčil na psychiatrii, verdikt s povděkem přijal, státní zástupkyně se na místě odvolala.

Během několikatýdenního líčení se Ficek obhajoval právě tvrzením, že své závazky nemohl splácet kvůli své hospitalizaci v psychiatrické léčebně.

Od roku 2007 do roku 2009 podle obžaloby postupně na Náchodsku vylákal od několika poškozených přes 13 milionů korun s tím, že je použije k zhodnocení ve svém soukromém podnikání a vrátí ve smluvených termínech, většinou včetně úroků. Věřitelům to dokonce stvrzoval vystavením směnek.

„Takto však jednal v situaci své finanční tísně, kdy si byl vědom, že s ohledem na své předchozí finanční závazky již nebude schopen půjčky ve smluvených termínech vrátit. Tímto způsobem vylákal půjčky ve dvaceti případech,” stojí v obžalobě.

Fickovi původně hrozilo až deset let za mřížemi. Ten se však před soudem bránil , že nikdy nechtěl nikoho obrat, ale má velmi špatný osud.

„Velmi dlouho jsem podnikal a měl i úspěchy. Od roku 2003 jsem například spolupracoval s Českými drahami, pro něž jsem dělal PR a marketing. Bohužel mi faktury proplácely pozdě. Proto jsem se zadlužoval s tím, že jsem vše vrážel do podnikání. To vše ale skončilo v době, kdy jsem se musel nechat hospitalizovat na psychiatrii, ” uvedl před soudem Ficek.

„Jsou to lži a pohádky,” shrnul Fickovu výpověď už při předchozím stání jeden z mužů, který se soudního stání zúčastnil a prý podnikateli také v minulosti naletěl.

Ficek poodhalil i své další plány s vypůjčenými penězi, které prý ale rovněž zastavil jeho pobyt v nemocnici. Teď však prý má další vizi, jak peníze vrátit. „Hledám pro jistého zahraničního investora pozemek pro jeho podnikání. Z provize, která je v řádech několika desítek milionů korun, vše bez problémů splatím,” tvrdil soudu.

(zprav)