VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když detektivové mudrují nad šatníkem

Ten starý případ vyprávěl penzista Zahrádka, někdejší eso pražské vyšetřovačky, málokdy a spíš nerad: „Od začátku až do konce jsme hráli druhé housle!“

14.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Přitom kauza je to pěkná, odehrála se v malebné vesničce na Mělnicku ještě za časů sedláků a čeledínů. Příběh ovšem oplývá atributy, vzpírajícími se historickým ohrádkám.

Chcete znát recept na vraždu, recept a la Rettigová? Vezmi metrák lásky, vraž do toho žárlivost, přidej skleničku šnapsu přes míru…


Nezvěstná žena kočího


„Nevíte náhodou o mý ženě?“ zahučel kočí Hořejš, sotva mu podruh Kučírek otevřel. Manželé Hořejšovi, stejně jako vdovec Kučírek, pracovali pro sedláka Šoupala. Každý také obýval malou světničku přímo ve dvoře hospodářské usedlosti.

„Když to nevíte vy,“ opáčil opatrně Kučírek. Hořejš byl velký žárlivec, co pro facku nechodí nikdy daleko. Ale kočí jen smutně zahučel, že včera vypil pár pumprdlíků přes míru: „Moc si toho nepamatuju. Ale kdyby žena byla doma, asi by mně hned vynadala. Podle toho, jak vypadá postel, tak doma zřejmě nespala.“


Útěk před trýznitelem?


Hořejš obešel celou vesnici, byl se podívat na kraj lesa… A večer už zapíjel v hospodě žalost, že mu utekla stará.

Hostinský Patočka, náruživý čtenář detektivek, pasoval sám sebe na místní kriminalistickou kapacitu. „Jestlipak jste se podíval do šatníku, Hořejš? To přece dá rozum, že když chce ženská frnknout do světa, vezme si s sebou tu nejlepší parádu!“

Hořejš zamyšleně zahuhlal, že z manželčina šatníku určitě něco zmizelo, krátce na to zaplatil a odešel. To jsou věci, pomyslel si zhrzeně hostinský. Teď, když by mohl Hořejš pít až do alelujá, jde domů jako schlíplej pes. Přitom se svou ženu něco natrápil!


Prvním podezřelým manžel


Přibližně po deseti dnech dostala okresní pátračka v Mělníku echo, že v obci Skružice je od 14. dubna roku 1947 pohřešována dvaatřicetiletá Marie Hořejšová a že její manžel má možná s jejím zmizením něco společného.

Po čase vstoupili do hry i civilně odění pánové z pražské kriminální centrály. Většina lidí z vesnice jim řekla, že mockrát slyšeli Hořejšovou lamentovat, že má toho svého spiťara dost a že od něho uteče.

Tím ale shoda končila: zatímco jedni byli ochotni přísahat, že by to Hořejšová nikdy neudělala, druzí se spontánně divili, proč už to neudělala dávno.


Záchytný bod: šatní skříň


Hostinského Patočku by určitě potěšilo, kdyby viděl, jak pán z kriminálky s poněkud legračním jménem Zahrádka - za pomoci selky Šoupalové, protože ženská si spíš všimne - prohlíží skromný šatník Marie Hořejšové.

Chybí něco? „Jo. Ale nejde mi do hlavy,“ odpověděla Šoupalka, „proč si Hořejšová s sebou vzala pouze pár ubohých hadříků a nejlepší šaty, co nosila jen v neděli, tady nechala. To přece žádná ženská nikdy neudělá,“ tvrdila Šoupalka.

(dokončení za týden)

14.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení