Policisté z Rychnovska prověřovali v minulém roce 71 případů zanedbání povinné výživy. Mezi výše uvedenými je 9 případů neplatiček. Někteří z neplatičů tuto povinnost zanedbávají opakovaně. „Ve statistice figurují i matky, které toto výživné neplatí dětem umístěným do zařízení ústavní péče,“ upřesnila tisková mluvčí Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou Alena Kacálková Chvojková.

Dluží od stovek do desetitisíců

Od počátku roku 2008 policisté zaznamenali 38 případů neplatičů výživného, z toho jsou mezi neplatícími 4 ženy.

„Dlužné částky se pohybují od stovek do desítek tisíc korun. Raritou je otec, který žije mimo Českou republiku a dluží na výživném částku přes 200 tisíc korun,“ upřesnila policejní mluvčí.

Pět set korun bere v současnosti na svoji devátenáctiletou dceru, která studuje střední školu a chystá se po maturitě pokračovat na vysoké, Agáta Jehličková z Rychnovska.

Alimenty

Za pětistovku? Třeba půl boty

„Co za to koupím? Třeba půl boty?“ mávne rukou. Kde je otec její dcery, ani přesně neví, zřejmě prý nepracuje možná je ve výkonu trestu.
O zvýšení výživného žádala, když dcera nastupovala na střední školu. Tatínek byl občas nemocný, občas na úřadu práce. “Odpověděl mi dopisem, že nemůže přispět, neměl by pak ani životní minimum. Podotýkám, že je to jeho jediná dcera,“ dodává Jehličková.

Rozčílila se a napsala soudci, ať hodí žádost ze stolu. Na dceru by se jí sice peníze hodily, potřebovala notebook, počítá, že bude dále studovat, dělá prvoligový sport. Matka jí však soudními tahanicemi nechtěla způsobovat trauma. Otec o ni nikdy nestál, neposlal jí ani jeden dárek. „Vím, že i tu pětistovku za něj platí jeho rodiče. Ale ani ti o vnučku nemají zájem,“ konstatuje matka dalších dvou dětí.

Je hrdá a nechce se doprošovat. Má štěstí, protože její druhý manžel převzal u nejstarší dcery roli živitele, ale i otce. „Přemýšlela jsem, že by si ji mohl osvojit, což by, myslím, i udělal. Ale teď už je dospělá, sama si chodí přivydělávat,“ shrnula postoje Jehličková.

Osobně je zastánkyní kanadského modelu: Když rodič jednou nezaplatí, přijde o řidičák.

Jako v Kanadě?

To však nepovažuje za šťastné vedoucí sociálního odboru města Rychnov nad Kněžnou František Vogl. Neplatiči, například řidiči, se mohou podle něho bránit, že jim tím stát znemožní pracovat, a tudíž na alimenty nemají.

A pokud přijde na sociální odbor klientka s problémem, že se kvůli nevyplaceným alimentům dostala do hmotné nouze? „Namísto výživného ji vyplatíme část tzv. příspěvku na živobytí. Pokud však ona u soudu vymůže něco na otci svého dítěte, chceme to od ní zpátky,“ upozornil Vogl.

Vymáhání výživného bude jednodušší

Praha - Poslanecká sněmovna schválila návrh na změnu několika zákonů týkajících se péče o rodinu a vyplácení výživného. Novela by měla zjednodušit jeho vymáhání a naopak ztížit postavení dlužníka tak, aby se nemohl dlouhodobě vyhýbat své povinnosti platit alimenty.

„Tato novelizace by měla vylepšit situaci v oblasti vymáhání výživného, významná je především nová úprava promlčení výživného v zákoně o rodině. Novela totiž prodlužuje promlčecí lhůtu až na dvacátý šestý rok života dítěte,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Lhůta samozřejmě závisí na tom, jestli je dítě v tomto věku prokazatelně nezaopatřené.

Další výhodou novelizace by mělo být osvobození od soudních poplatků při rozšířené pomoci soudu.

O návrhu poslanců Davida Kafky, Kateřiny Jacques a Ludvíka Hovorky se začalo jednat v listopadu loňského roku, byl několikrát pozměněn a nakonec 7. května přijat.

Jedním z návrhů, které ale Poslaneckou sněmovnou neprošly, byl návrh poslankyně ČSSD Anny Čurdové na takzvané státní alimenty. Výživné měl vyplácet stát, a zpětně ho vymáhat po dlužnících. Sám ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas to odmítl s tím, že by návrh jen nahrával dlužníkům, kteří by se začali spoléhat na to, že jejich povinnosti vyřeší stát. Čurdová se ale nevzdává a v září letošního roku znovu zkusí návrh prosadit.

Průměrná výše výživného činí v České republice zhruba 1600 korun. Částka závisí na mzdě plátce výživného, na věku dítěte a na jeho zájmech a jasných potřebách. Výživné platí převážně muži.

ZDENKA DVOŘÁKOVÁ

OTÁZKA DNE: Bude vymáhání výživného jednodušší?

Vyjádřete se v diskuzi pod článkem