Další podvod řeší policie na Rychnovsku. Jeho obětí se tentokrát stal čtyřiaosmdesátiletý muž, kterého kontaktovala neznámá žena a přiměla ho, aby investoval do nákupů akcií společnosti ČEZ. Uhradil 4,5 tisíce korun, které měly být na nákup akcií určeny.

"Následující den byl znovu kontaktován, tentokrát neznámým pachatelem, který ho měl přimět k dalším investicím a nainstalování aplikace Anydesk do svého počítače. Muž postupoval podle jeho pokynů a podvodník tak získal velmi rychle přístup k jeho účtu. Ve 14 platbách důchodce nakonec přišel o bezmála 300 tisíc korun, kdy část peněz získal pachatel uzavřením smlouvy o úvěru s přečerpáním účtu," popsala případ policejní mluvčí Lucie Konečná.

Policie ho nyní šetří jako podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což hrozí v případě dopadení a prokázání viny až osmiletý pobyt za mřížemi.

Jak se nenechat okrást?
Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.
Pachatelé mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví.
Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
Opětně varujeme před výhodnými investicemi, před inzeráty na internetu, před neznámým volajícími. Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv, může nabízet cokoli. Vždy přemýšlejte nad obsahem sdělované nabídky, důkladně si je prověřte. Nikdy si neinstalujte program pro vzdálenou správu. Pokud tak uděláte a přihlásíte se do internetového bankovnictví, umožníte tak podvodníkovi, aby manipuloval s vašimi penězi. Nesdělujte nikomu údaje z platební karty, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ověřovací kódy, neposílejte nikomu kopie osobních dokladů. Nebuďte důvěřiví abuďte obezřetníí! (Zdroj Policie ČR)