V loňském roce bylo v rychnovském regionu celkem osmačtyřicet osob dlouhodobě hledaných a pohřešovaných. Od začátku roku do 23. dubna už jde o 78 osob.
Svěřenci ústavů
„Hledané jsou osoby, které jsou podezřelé ze spáchání trestného činu. Pohřešovanou osobou jsou například děti, senioři a svěřenci různých ústavů,“ vysvětlila rozdíl mezi pohřešovanými a hledanými osobami Alena Kacálková Chvojková, tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov nad Kněžnou.
Uvedla, že do včerejšího dne neevidovali policisté žádnou pohřešovanou osobu. Ovšem seznam hledaných končil až na čísle 57. Jak policejní mluvčí dodala, denně se číslo prozrazující počet hledaných osob mění. „Od začátku roku nekleslo pod sedmapadesát a prozatím nevyšší denní rekord se vyšplhal až na osmašedesát osob,“ sdělila Kacálková Chvojková.
Bez zajímavosti nejsou ani údaje o pohřešovaných svěřencích různých ústavů. V loňském roce policisté pátrali po osmi svěřencích. „Jenom v letošním roce se na seznamu pohřešovaných objevilo osmnáct jmen. Číslo je vyšší hlavně z toho důvodu, že svěřenci utíkají z různých zařízení po skupinkách čtyř až pěti osob. Doposud se je ale podařilo najít nejdéle do čtrnácti dnů,“ vysvětlila policejní mluvčí.
Cizinci
Zhruba třetina hledaných osob jsou cizinci. Jde o Ukrajince, Slováky, Mongoly, Vietnamce, Arménce, Poláky a Rusy.
„Zbývající dvě třetiny tvoří samozřejmě Češi. Přestože patří mezi hledané osoby v rychnovském regionu, mnozí jsou v zahraničí. Pokud na ně není vydán evropský či mezinárodní zatykač, pak musí policie, jestliže zná zemi, kde jsou, žádat o pomoc. Ne vždy ale může druhá strana vyhovět. Pokud nejsou vydané zatykače, jsou mnohé země ochotny pomoci s vydáním hledaných osob, jen tehdy, jestliže mají hledaní na kontě škodu nad pět tisíc eur,“ upřesnila mluvčí problém s vydáváním osob ze zahraničí.
Alimenty a zločin?
Notoričtí neplatiči alimentů mají mnohdy na svědomí podstatně vyšší škody. Ale i tady dochází k problému. „Řada států neuznává například neplacení výživného jako trestný čin. Pak také nemůže daného občana České republice vydat k řádnému stíhání,“ vysvětlila další úskalí policejní mluvčí Alena Kacálková Chvojková.
Česko: Počet hledaných lidí neustále stoupá
Praha - Pomalu každý den nový rekord. Tak se dají shrnout počty lidí, po kterých pátrá policie. Zatímco loni počátkem roku bylo v registrech 13 348 lidí, po kterých vyhlásila policie pátrání, nyní je jich již přes 14 800. Tolik obyvatel mají například Český Krumlov či Poděbrady. Před osmi lety policie hledala pouhých 6100 lidí, tedy sotva polovinu.
„Padly hranice, takže pohyb lidí po světě je mnohem větší než v minulosti,“ vysvětluje Petr Šmahaj z policejního prezidia, který má statistiky hledaných na starosti.
Hledaní se dají rozdělit na dvě velké skupiny: ti, kteří se schovávají dlouhodobě a většinou schválně a ti, kteří jsou v pátrání krátce. Například klasických pohřešovaných bylo loni něco málo přes deset tisíc a z toho osmdesát procent dětí. Většina se však okamžitě našla, i nadále se pohřešuje 250 dětí.
Dlouhodobě nezvěstných (déle než jeden rok) je 7439, tedy skoro polovina všech hledaných. Ještě před osmi lety jich přitom bylo pouze 1180. Ani číslo 14 883 hledaných z konce minulého týdne však není konečné. To je jen počet lidí, po kterých vyhlásila pátrání Česká policie – a nemusí to být jen Češi. Dalších 16 044 osob je v registru na žádost Interpolu. Není totiž vyloučeno, že se skrývají v Česku. Vysoký počet hledaných osob způsobují ovšem i zákony. (pok)