Těžce zraněný muž nezemřel jen díky včasně poskytnuté lékařské pomoci přímo na místě a poté v Krajské nemocnici Pardubice.
Roman Fröhoaff již 20. ledna, kdy hlavní líčení začalo, vypověděl, že si na osudný okamžik, kdy napadl o deset let staršího spoluvězně, příliš nepamatuje. Již dlouhou dobu trpí cukrovkou a vše se mělo odehrát v době, kdy měl záchvat. Tvrdil, že pobírá invalidní důchod, z něhož poškozenému, který byl jeho přítelem, také kupoval jídlo a cigarety. Odmítl však financovat nákup drog. „V pardubické věznici funguje zneužívání drog. Bylo mi vyhrožováno, ať se nepokouším někomu o nich říci,“ vypověděl obžalovaný.

Tvrdil také, že mu bylo spoluvězni vyhrožováno napadením. Měl strach a požádal o přeložení do jiné věznice, avšak nebylo mu vyhověno.
„Pamatuji se jen, že jsem stál u skříňky. Zahlédl jsem v zrcátku obrysy postavy poškozeného, který měl něco v ruce. Dál už si nic nepamatuji do doby, kdy jsem byl zpacifikován. Mám krátkodobé poruchy paměti,“ uvedl Roman Fröhoaff ke svému útoku na spoluvězně.

Napadený muž je nezvěstný

Poškozený muž se hlavního líčení nezúčastnil, neboť se mu přes několik pokusů nepodařilo předvolání doručit. „Vůbec jsem si nevšiml, že Roman měl v ruce nůž. Když procházel kolem mě, chytil mě za vlasy, přitiskl se ke mně, a svou pravou rukou mě začal bodat,“ řekl napadený v přípravném řízení na policii.
Královéhradecký krajský soud se při rozhodování o výměře trestu pro Fröhoaffa řídil trestním zákoníkem, platným do konce loňského roku, který je pro obžalovaného výhodnější. Fröhoaff byl v minulosti již dvakrát soudně trestán za těžké ublížení na zdraví a vydírání. Poslední trest mu skončí 25. srpna 2011 a poté byl měl strávit ve vězení dalších třináct let. Krajský soud mu jako zvlášť nebezpečnému recidivistovi uložil také zabezpečovací detenci.
Rozsudek není pravomocný, Roman Fröhoaff i státní zástupce Zdeněk Štěpánek si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.