Dokonce dvakrát během jednoho týdne se stala terčem zlodějů oblíbená pivnice U medvěda na Křinickém sídlišti v Broumově. „Poprvé jsme to zjistili asi až za dva dny. Vyplašil je alarm a utekli, že byly vypáčeny zadní dveře jsme si všimli asi až za dva dny. Dovnitř se ale nedostali tak jsme to ani nehlásili,“ říká provozovatel kiosku Petr Bejdák. První neúspěch zloděje ale neodradil a po pár dnech se pod rouškou tmy na místo vrátili. „To už na to šli jinudy. Ukrást se jim sice taky nic nepodařilo, ale rozbili okno, utrhali kamery,“ odhaduje způsobenou škodu na 15 tisíc korun.

Kradou cigarety, alkohol i peníze

Informace o několika pokusech násilného vniknutí potvrdil i vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Daniel Šumpík. „V posledních dvou měsících se nám zvýšil nápad trestných činů jako je vloupání a pokus o vloupání. Domníváme se, že za těmito skutky stojí stejní pachatelé, kteří se na Broumovsku dopouštějí sériové trestné činnosti,“ uvedl broumovský policista s tím, že se jedná asi o osm skutků. Pachatelé napadají většinou menší prodejny potravin a stánky s občerstvením, kde jdou zejména po cigaretách alkoholu, potravinách a finanční hotovosti.

Minulý týden z úterý na středu se zloději chtěli vloupat i do kiosku u broumovské nemocnice. „Tady mi odstrojili mříž u dveří, ale dovnitř se nedostali,“ ukazuje provozovatel kiosku Milan Nemeš stopy po násilí. „Když neuspěli tady, tak to zkoušeli z druhé strany, prorazili sice obložení a zateplení, ale pak je zastavila betonová zeď. A za ní je jenom záchod,“ říká, že dovnitř se sice nedostali, ale způsobili škodu několik tisíc korun.

„A mně se cpali do garáže,“ přidává svou zkušenost jeden z hostů. „Osekali to kolem zámku, zničili vrata do garáže, ale dovnitř se taky nedostali,“ popisuje.

Milan Nemeš má sice s podobnými zlodějskými ataky z minulosti zkušenosti, ale poté, co dveře osadil pevnou mříží měl dlouho pokoj. „Teď to bylo popáté,“ vypočítává, kolikrát jeho kiosek čelil nájezdům po zavírací hodině. „Aby se pokusili o čtyři vloupačky na různých místech během jedné noci to je vrchol drzosti,“ dodává provozovatel kiosku.

Blízkost polských hranic nevylučuje ani zahraniční stopu pachatelů, kteří mohou v noci překročit hranice a za chvíli opět za nimi zmizet. „Jedná se o jednu z vyšetřujících variant,“ nechtěl být konkrétní Daniel Šumpík.

Jsou zloději z Polska?

Polská kriminální stopa byla v druhé polovině loňského roku patrna i na broumovské čerpací stanici, kde pachatelé opakovaně natankovali a bez placení ujeli. „Opravdu došlo k několika újezdům od čerpací stanice bez placení,“ potvrdil policejní důstojník. „Podle zajištěných nahrávek bezpečnostních kamer byla u několika případů jasná stopa vedoucí na Polsko. Také tento případ prověřujeme ve spolupráci s kriminální službou a polskou policií. Máme tam podezření i na další páchanou trestnou činnost na Broumovsku. Momentálně čekáme na požadované úkony z polské strany,“ uvedl Daniel Šumpík, že i tento případ je v šetření.

Severovýchodní část Broumovského výběžku tvoří státní hranice. Právě její blízkost a minimální kontrolovanost pohybu „přes čáru“ policistům ztěžuje práci při odhalování pachatelů, kteří se „za kopečky“ mohou při nekalostech cítit bezpečněji. „Prošetřování případů, na nichž se mohou podílet cizinci, nám samozřejmě ztěžuje práci. Mezinárodní spolupráce musí splňovat určité předpisy a administrativní proceduru. Nemohu ale říci, že by na Broumovsku k takovým případům docházelo nějak často a pravidelně,“ říká vedoucí broumovského oddělení Policie ČR Daniel Šumpík, že výjezdová kriminalita na Broumovsku od našich severních sousedů rozhodně není častým a pravidelným nešvarem. „Když jsme v prosinci 2007 vstoupili do Schengenského prostoru, tak jsem z toho osobně měl obavy. Ty se naštěstí nepotvrdili,“ dodává, že trestná činnost Poláků na našem území není nijak mimořádná.

O tom, že cizinci si občas české území vyberou jako místo svých rejdů ale svědčí dva půl roku starý případ odhalených bytařů, kteří byli zadrženi u hraničního přechodu v Náchodě-Bělovsi. Muži vykrádali panelové domy v Náchodě, Trutnově, Hradci Králové, Jičíně či Rychnově nad Kněžnou.

„Dvojici mužů policisté zadrželi jen pár desítek metrů před hranicí s Polskem, když se svižně pokoušeli opustit Českou republiku. To se jim však díky rychlému policejnímu zásahu nepodařilo. Automobil, kterým cestovali, policisté zastavili a osádce zabránili v další jízdě,“ popsala tehdy tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová okolnosti zadržení zlodějského tandemu, u něhož policisté našli prakticky kompletní „zlodějské nádobíčko“, od různě velkých páčidel až po upravené šroubováčky.

Jiří Řezník