Kde se stala chyba?Radek Charvát se u soudu několikrát nechal slyšet, že policie a státní zástupkyně odvedli špatnou práci.

Policejní mluvčí Alena Kacálková odmítla případ komentovat, prý jí to nepřísluší. Zda bude policie pátrat po jiném pachateli, zatím není jasné.

Rozsudek soudu není pravomocný. Obě strany si nechaly lhůtu na odvolání.

Kdo to může být? Na to se nyní ptají někteří obyvatelé Nové Vsi. Ve středu se totiž konal soud s obviněným Radkem Charvátem, který byl obžalován z pokusu o vraždu. Hrozilo mu až osmnáct let, nakonec dostal jen tři a půl roku za těžké ublížení na zdraví. Podle soudce není jasné, zda zločin nemohl spáchat někdo jiný.

Nejistota panuje i mezi „Novovesáky". „Několikrát jsem s ním seděl u piva. Byl to extrémista. Jestli to udělal, nebo ne, tak to si netroufám odhadovat. Možné je podle mě všechno. Ten mrtvý se stýkal s tolika divnými lidmi, že bych se nedivil, kdyby vraždil někdo z nich," říká jeden z místních. Jméno prozradit nechce, stejně jako další obyvatelé, kteří tvrdí, že „s tím nechtějí mít nic společného". A vyjádření neposkytl ani starosta Tomáš Zaňka.

Oběť – sedmapadesátiletý Luboš V. – byl ve vesnici „známá firma". Měl vážné problémy s alkoholem a bydlel u něj právě Radek Charvát. Mezi spolubydlícími panoval zajímavý vztah, který byl pokřiven právě nezdravou náklonností k alkoholu.
Pili spolu, hádali se a sedmatřicetiletý Charvát svého staršího kamaráda i fyzicky napadal. V prosinci roku 2014 dokonce skončil v nemocnici se zlomenou čelistí a lícní kostí. „Kradl mi jídlo," prozradil svůj motiv Charvát. K tomuto činu se přiznal, k vraždě však nikoli. A to spolu s dalšími nejasnostmi podle některých obyvatel Nové Vsi vzbuzuje podezření, zda vrah stále není na svobodě. Charváta jeho sousedé popisují jako problémového muže, který kradl a okrádal i svou rodinu. „Vždy se však ke všemu přiznal. Tohle mi neštymuje. Zajímá mě, kdo udělal chybu," dodává muž, který Charváta zná.

Podle obyvatel Nové Vsi se do domu sedmapadesátiletého alkoholika Luboše V. stahovaly často nejrůznější živly. „Žil, jak žil a stýkal se s lidmi z okraje společnosti. Bylo jasné, že na klidné a pohodové stáří to u něj nevypadá. Tak trochu jsme čekali, že se něco stane. Ale skončit až takhle špatně nemusel," řekl o Lubošovi V. další z místních. Radek Charvát podle něj čin spáchal. „Ano, jsou zde nějaké pochybnosti, ale proč by Charvát lhal o tom, kde se jeho spolubydlící nachází?" komentoval rozhodnutí soudu zdroj Rychnovského deníku.

Naráží na fakt, že o Luboši V. nebylo podle výpovědí svědků vidu ani slechu přibližně od půlky ledna 2015. „Charvát mi říkal, že je u nějaké ženy nebo matky," řekl policista Karel Uhlíř, který se o Větvičkův osud zajímal. Dům občas kontroloval, ale majitel nikdy nebyl doma. Proto nakonec vyhlásil v polovině ledna pátrání. „Jeho matka mi řekla, že za ní jezdí výjimečně," podotkl Uhlíř.

Dne 17. února 2015 přišel do domu jeho kolega Vladimír Mikulka. Hned mu prý bylo něco divného. V baráku bylo čisto, postel, kde většinou spal Větvička, byla také uklizena. To nebývalo. „Byla na ní krev. Také jsem viděl na věšáku rifle. To bylo divné, protože Charvát tvrdil, že se měl Větvička odstěhovat k nějaké ženě," popsal Mikulka.
Začal muže hledat i na pozemku. Podíval se také do studny, ale nebyl úspěšný. Proto zavolal příteli Větvičkovy dcery, který ho upozornil, že jsou na pozemku septiky. „V jednom z nich jsem ho potom našel," prozradil. O septicích Charvát dobře věděl, což připustil také u soudu: „Jsou tam čtyři, všechny jsem čistil."

Podobnost je děsivá. Vražda v Nové Vsi připomíná činy vraha řádícího v Lípě

Rychnovsko – Vražda v Nové Vsi mnohým vyvolala vzpomínky, při kterých běhá mráz po zádech. Velmi se totiž podobala činům Michala Semanského. Tento trojnásobný vrah odsouzený na doživotí totiž vraždil také na Rychnovsku a tělo ukryl do studny.
Zločinu z Nové Vsi se nejvíce podobá jeho druhá vražda, kterou spáchal v Lípě nad Orlicí. Ta podobnost je nezpochybnitelná. Tělo zkroucené v úzkém prostoru, tentokrát ale v septiku.

V únoru 2011 V Lípě uškrtil Semanský provazem příbuzného. Semanský předvedl, jak zabil muže, z nějž měl strach. Bál se, že nahlásí na policii jeho krádeže alkoholu a dalších věcí. „Začal mi nadávat a vyhrožovat, tak jsem šel za ním a začal jsem ho škrtit provazem," popsal vraždu.
Poté sedmašedesátiletého muže zastlal do postele a další den ho přenesl do studny. Tady našli tělo policisté vlastně až o rok později.

Semanského totiž chytili, když vyšetřovali smrt čtyřiasedmdesátileté důchodkyně v Týništi nad Orlicí. Paní přepadl dvakrát, nejprve v prosinci 2011 a poté v lednu. Poprvé jí sebral 10 tisíc, podruhé 7500 a po loupeži ji zavřel do skříně. V ní se seniorka udusila. „Před smrtí prožívala velké trauma – a to hodinu," upozornili znalci. „Nechtěl jsem ji zabít, myslel jsem si, že ji někdo uslyší," oponoval Semanský. Žena však bydlela u lesa.

Právě při vyšetřování této vraždy se Semanský přiznal k mordu v Lípě a také ke třetímu zločinu.
Poprvé totiž vraždil už v roce v září 2009 na Šumpersku, kde zabil svého dvaasedmdesátiletého strýce. Ten mu odmítl dát půjčku, a proto ho praštil pěstí a uškrtil. Aby zamaskoval stopy, založil poté v domě požár.
Brutalita a zištnost vražd mu vynesly nejvyšší možný trest, byl odsouzen k doživotí. Nepomohlo mu ani přiznání či lítost. ⋌(red)