Jičínští kriminalisté ukončili vyšetřování incidentu, ke kterému došlo při srpnových motocyklových závodech Tourist Trophy na hořickém okruhu.

Na uzavřenou závodní trať vjel během soutěže osmašedesátiletý řidič stříbrného peugeotu v době, kdy se proti němu řítili závodníci nejsilnější kubatury superbike. Ti jen o vlásek unikli smrti, když auto míjeli o centimetry. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění.

VIDEO z incidentu si prohlédněte ZDE.

Kriminalisté nyní dospěli k závěru, že ze strany řidiče nešlo o trestný čin. Vjetí auta na trať prý bylo souhrou neúmyslných okolností.

„Příčinou byl zdravotní stav řidiče a jeho dezorientace, ale i nedostatečná činnost a důslednost pořadatelské služby. Ta umožnila neoprávněné osobě nadzvedávat bezpečnostní pásku, a tím otáčení aut v zakázaném prostoru,“ rozebírá případ policejní mluvčí Aleš Brendl.

Porušení dopravních předpisů, tedy nerespektování zákazových značek, bude s řidičem projednáváno jako přestupek.

„Nikdo nemohl předpokládat takovouto reakci řidiče, který byl vzhledem k jeho tehdejšímu zdravotnímu stavu silně dezorientován a ani netušil, kde se nachází,“ reaguje na zprávu policie ředitel pořádajícího AMK Hořice Zdeněk Brabec.

Ředitel sportovního podniku Tomáš Jenčovský se brání. Řidič jednak jasně porušil dvě zákazové značky a navíc neuposlechl pořadatelskou službu.

„Snažili se auto zastavit, dokonce do jednoho člena ochranky údajně najíždělo,“ popisuje Jenčovský dramatické chvíle.

Bezpečnostní opatření

Aby k těmto situacím nemohlo dojít, zvýší pořadatelé pro další roky ve spolupráci s policií už tak dosti rozsáhlá bezpečnostní opatření.

Incidentem v Hořicích se zabývalo i mimořádné zasedání bezpečnostní komise závodů silničních motocyklů v Praze. Výsledek? Bude nutné tratě po celé republice zajistit důrazněji. Na příjezdech přibudou vedle zákazových značek i pevné zábrany.