Svým verdiktem zrušil rozhodnutí Okresního soudu ve Svitavách, který ženě uložil půlroční vězení s podmínečným odkladem na jeden rok. Mladistvou matku svitavský soud obžaloby zprostil. Verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání.

Údajný biologický otec dítěte Ondřej Réda požadoval po soudu odškodnění dva miliony korun, ale soud jej odkázal na řízení v občanskoprávních věcech.

Lež o smrti

Mladistvá matka otěhotněla ještě před dosažením patnácti let. Krátce po porodu bylo dítě svěřeno k adopci jiné rodině. Rédovi však rodina dívky podle obžaloby sdělila, že novorozeně zemřelo. Podle spisu se tím obžalované dopustily trestného činu poškozování cizích práv.

„V jednání původně obžalovaných lze spatřovat prvky, které nejsou etické, které se nám mohou zdát i ve vztahu k poškozenému nelidské, ale dospěli jsme k závěru, že nedošlo k porušení trestního zákona,“ řekl předseda senátu Milan Špryňar. Podle něj se soud nemůže v rámci soudního řízení zabývat otázkou otcovství dítěte. „Otázka otcovství v době narození dítěte a po něm nebyla dodnes vyřešena. Poškozený v rodném listu dítěte uvedený nebyl a neučinil ani žádné kroky k tomu, aby byl legálně prohlášen otcem, ač byl informován o možných právních postupech,“ řekl předseda senátu.

Státní zástupce Vladimír Prokop včera po skončení hlavního líčení řekl, že s podáním případného dovolání vyčká na písemné zdůvodnění rozsudku.

Otec bez důkazů

Zmocněnec poškozeného Ondřeje Rédy Vilém Fránek míní, že rozsudek pardubického soudu je pokračováním nesprávného postupu státních orgánů a soudu vůči jeho klientovi. „On hájí svá práva, která jako biologický otec má. A to, že dosud nemohl prokázat, že biologickým otcem je, je jenom důkazem toho, že ta věc není řešena podle přirozeně právního běhu věcí,“ řekl Vilém Fránek.

Ten dále tvrdí, že je naprosto absurdní, aby bylo možné tímto způsobem několik měsíců po narození dítěte nevratně vyšachovat biologického otce, který se navíc chce o své dítě starat. „Vůbec nepochybuji o tom, že mému mandantovi i jeho matce bylo ze strany obou bývalých obžalovaných řečeno, že dítě zemřelo,“ uvedl Fránek.

Historie

Soud v Blansku Ondřeje Rédu už předloni potrestal za pohlavní zneužívání šesti měsíci vězení s podmínečným odkladem na jeden rok. Letos v červnu pardubický soud potvrdil rozsudek svitavského okresního soudu, jenž zamítl Rédovu žalobu, kterou se domáhal určení otcovství dítěte.

Požadoval také, aby mu soud svěřil dceru do výchovy a matka na ni platila výživné. Rok a půl staré dítě už před časem adoptovala jiná rodina.

(čtk,fri)