Policisté zloděje dopadli 29. srpna v Semtíně – krátce poté, co se vloupal do ordinace v areálu Synthesie.

Podle policie byl lupičem sedmatřicetiletý Slovák,  který se na území České republiky pohyboval zhruba od března.

Na našem území byl zřejmě proto, že na Slovensku po něm rovněž touží policie kvůli rozsáhlé majetkové trestné činnosti. Největší škody však napáchal v Pardubickém a Královéhradeckém kraji  – celkem 164 tisíc korun na odcizených věcech a dalších 122 tisíc na škodách způsobných vloupáním.
Celkem mu je přisuzováno patnáct vloupání – v Přelouči, Holicích, Pardubicích, Chrudimi, Chroustovicích, Hlinsku, Vysokém Mýtě, Opočně, Chlumci nad Cidlinou…

Kradl v noci

Scénář byl ve většině případů stejný. Kamenem rozbil okno a prohledal ordinaci. Uvnitř objektů pak páčil dveře. V Holicích takto za noc stihl vykrást dvě ordinace a zkusil se skrz dveře prokopat i do služebny pardubické městské policie. Celý tento výlet mu „hodil" pouze něco přes pět tisíc.

„Šlo o člověka bez zaměstnání a také bez domova, který peníze užíval pro vlastní potřebu. V minulosti měl problémy s gamblerstvím, takže lze předpokládat, že většina ukradených prostředků skončila právě v automatech. Muž nekradl léky, zaměřoval se především na volně odloženou finanční hotovost nebo na příruční pokladny. Případně bral drobnou elektroniku jako flashdisky nebo mobilní telefony, které jdou jednoduše zpeněžit," uvedl pardubický policejní vyšetřovatel Pavel Pouč.

Pachatel si vybíral ordinace lékařů v domnění, že zde bude hodně peněz.

„Pohyboval se převážně veřejnými dopravními prostředky – vlakem, autobusem. Večer přijel a vytipoval si cíl. V noci provedl vloupání a někde počkal na první ranní spoje," popsal obvyklý scénář Pavel Pouč.

Dopadený muž policistům nejdříve vše zapíral. „Poté, co byl ale seznámen s důkazy, přiznal všechny skutky," doplnil pardubický kriminalista Miloslav Karabec.

Na soud čeká pachatel ve vazební věznici. Za sérii vloupání mu hrozí trest až do výše pěti let.